גדולי ישראל

רבי יהודה אעלאי? עובדות שלא ידעתם עליו

רבי יהודה הוא בנו ותלמידו של התנא רבי אלעאי. מושבו היה באושא. בילדותו למד אצל רבי טרפון בלוד אצל רבי ישמעאל, וכן היה מגדולי תלמידיו של רבי עקיבא. כמו כן, קיבל מאביו רבי אלעאי מסורות בשם רבי אליעזר, רבו של אביו.

הצצה נדירה לחדרו של ’המתוק מדבש’

בלעדי לערוץ 2000: הצצה נדירה לחדרו של המקובל הקדוש, הרב דניאל פריש זצ"ל בעל המתוק מדבש אשר חיבר פירוש פשטני ועמוק לזוהר הקדוש. בעת ביקורנו נצלול לתוך ביתו, נגלה את החפצים הקדושים אשר שימשו אותו בעת ששהה בעולמות התחתונים, ומסר את נפשו למען תורת עמ"י.

אלקא דמאיר ענני: רבי מאיר בעל הנס

קווים סיפורים ואמרות מפעימות של חז"ל על גדולתו ודמותו של התנא הקדוש רבי מאיר בעל הנס. רבי מאיר בעל הנס היה תלמידו המובהק של רבי עקיבא. הוא היה מהחמשה שנסמכו ע"י ר' יהודה בן בבא.

התנצל בפני המלצר: סיפורים על הרב שיינברג

השבוע, ביום רביעי בערב וביום חמישי עד השקיעה (כ"ז באדר) חל יום השנה ה-9 לפטירתו של הרב חיים פינחס שיינברג זצ"ל(כ"ז באלול ה'תר"ע, 1 באוקטובר 1910 - כ"ז באדר ה'תשע"ב, 20 במרץ 2012), שהיה ראש ישיבת תורה אור, פוסק הלכה, רבה של קריית מטרסדורף בירושלים וחבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה. בסוף ימיו נודע בכינוי "זקן ראשי הישיבות".

הקמע שהאדמו"ר יצר מכסף ונחושת

קמיע עשוי לוחית פליז מוזהבת ומעוטרת בעבודת יד עדינה של צורת מקום המקדש, כתובות שונות ופסוקים, מעשה ידי קדשו של האדמו"ר הרה"ק רבי מוטל'ה טברסקי מרחמסטריבקא. במרכז הקמיע חקיקת שמו של הרבי פעמיים, בעברית ובלועזית. קמיע חסידי נדיר ביותר!

חשיפה: מעטפה עם כסף שמסר הסטייפלר

הידור מצווה מדהימה: מעטפה ובה שלוש מאות לירות ישראליות, [הונפקו בשנת תשל"ג] ועליה רשום: "לכבוד הרב א. הורביץ", בעצם כתב יד מרן הסטייפלער הגאון האדיר רבי יעקב ישראל קניבסקי בעל 'קהלות יעקב'. את המעטפה הוא העביר לתלמידו הוותיק והקרוב אליו רבי אברהם הורביץ בעל מחבר ספרי 'ארחות רבינו', בנו של הגאון רבי יעקב אב"ד דיסדלדורף וחתנו של הגרחי"ל אויערבאך ראש ישיבת המקובלים 'שער השמים'.

אחרי שניצל מהשואה: ההזמנה לחתונת הרב לאו

הרב ישראל לאו, ניצול השואה, שעלה לאחר מכן בגיל צעיר לארץ ישראל, שימש ברבנות והיה לרב הראשי לישראל ולרב הראשי לתל אביב. פריט מרגש: ההזמנה לחתונה של הרב עם מרת חיוטה בת רבי יצחק ידידיה פרנקל רב בתל אביב. תל אביב, תש"ך 1960.

התגלה בירושה: העותק הקדוש של הרב מריז'ין

העותק הקדוש שהיה שייך לקדוש ישראל ותפארתו מרנא צדיק יסוד עולם רבינו ישראל מריז'ין, שנפל בירושה לנכדו הצדיק הקדוש המפורסם רבי נחום דוב בער פרידמאן מסאדיגורה, בנו של בכור הבנים הרה"ק רבי שלום יוסף מסאדיגורה, וחתן דודו הרה"ק רבי אברהם יעקב מסאדיגורה.

שנה לפטירה: ארכיון הרב בקשי דורון נחשף

ארכיון הראשון לציון מוה"ר אליהו בקשי דורון זצוק"ל: קלסר גדול, כנראה טיוטה לספרו המפורסם של מורנו הראשון לציון הרב אליהו בקשי דורון זצ"ל, ספר בנין אב עם מעט תיקונים וסימונים בכתב יד. כנראה הכנת הספר לדפוס על ידי הרב. ובנוסף עשרות מכתבים. חלקם הסכמות מהרב לא חתומות על נייר רשמי. חלקם צילומי מכתבי רבנים אחרים לכבוד הרב מגדולי הדור.

הגברת בעטה במים המבורכים של הבבא סאלי

בקבוק מים מבורכים, אותו קיבל המשגיח המיתולוגי של ישיבת 'אור ישראל' בפתח תקווה, הגה"צ רבי יששכר דב שפילר זצ"ל, מידיו הקדושות של ה'בבא סאלי'. שריד נדיר ויחיד במינו, ממעיין קדוש שהיה נובע ואיננו עוד.

נחשף: הקמע הנסתר של האדמו"ר הגדול

קמיע על קלף שניתן מידיו הקדושות של הצדיק הפלאי ובעל המופת הרה"ק רבי ישעיה'לה מקרעסטיר שנודע כ'בעל מפתח הפרנסה', ונודע בכך שקמיעותיו חוללו ניסים מעל לדרך הטבע. "איתמחי גברא ואתמחי קמיע - מובטח הוא שכל קמיעותיו יפעלו את פעולתם הרצויה". צפו בוידאו

   1 2 3 4 > >>