שאל את הרב

תפילות, מי כתב אותם?

כבוד הרב שלו רב, אני חוזרת בתשובה ושמתי לב שכתוב : בתפילת שחרית "...להתפלל תפילת שחרית שתיקן אברהם אבינו", בתפילת מנחה "...להתפלל תפילת שחרית שתיקן יצחק אבינו" ובתפילת ערבית "...להתפלל תפילת שחרית שתיקן יעקוב אבינו". ואני לא ממש מבינה כי בתפילות קוראים על יציאת מצרים וכו` אך כל זה קרה כשאבותינו כבר לא היו בחיים, אז מי כתב את התפילות וגם, בעמידה של מנחה של שבת, כתוב "יום מנוחה וקדושה לעמל נתת. אברהם יגל, יצחק ירנן, יעקב ובניו ינוחו בו". הרי כשה` נתן למשה רבנו את 10 הדברות, עליהן היה כתוב שמירת שבת ולא לפני (עד כמה שאני יודעת), אז איך זה שכתוב שיעקב ובניו ינוחו בו, כי יעקב אבינו כבר לא היה בחיים כשלכתבו 10 הדברות. אשמח להבהרה תודה עמנואל

מה לשלוח במשלוח מנות

בס"ד כבוד הרב שלום, 1.בקשר למשלוח מנות-האם צריך להכניס מנה של אוכל זמין לאכילה במשלוח מנות [כגון טונה וכו`] או שאפשר שהמשלוח יכיל רק מיני מתיקה (אם זה משנה-משלוח מנות לחברות,ולא כחלק ממתנות לאביונים..) 2.במתנות לאביונים-מהו הסכום המינימלי שצריך לתת ע"מ לצאת ידי חובהולכמה [שמעתי 25 ש"ח לשני אביונים-האם נכון הדבר] תודה רבה, בברכת פורים שמח!

חיים מאושרים/ייסורים מאושרים

מצאתי את משמעות החיים,(דרך אתר הדברות), אך למרות השתדלותי איני יכולה לממשם ובמקביל להיות מקובלת על בעלי. לכאורה, חיינו נראים טובים, יש לנו שלושה ילדים מחונכים ושנינו מכבדים אחד את השני. אך אני מרגישה התעלמות ולעתים התנגדות עזה לכל הקשור לחינוך יהודי וקיום בית יהודי,לצערי. האם זה נכון להמשיך להתעלם מהמשמעות האמיתית, שמצאתי בחיי ולא ליישם אותה, כדי לא לאבד את משפחתי יש לציין שבעלי לא מעוניין לצאת לסוף שבוע "ערכים" ולא ללכת לייעוץ זוגי. תודה !

לגבי גזל

שלום וברכה, לפני מס` ימים עליתי לאוטובוס עם שטר של 100 ש"ח אך כיוון שלא הי`ה לנהג עודף להחזיר לי עבור הנסיעה אמר לי פעם הבאה .. (אני מכירה את הנהג כמעט כל יום אני נוסעת אתו). היום בבוקר נסעתי אתו שוב ואמרתי לו תקח לי עבור פעמי`ים נסיעה בגלל פעם קודמת והוא אמר עזבי לא צריך משהו כזה.. האם זה נחשב גזל להתעקש שיקח עבור הנסיעה הקודמת תודה מראש , בברכת המשך יום נעים לכל הצוות..

יש לך שאלה?