תרומות
`
כל מה שהקב"ה עושה לטובה?
(צילום: By G-Stock Studio/shutterstock)

יהדות

כל מה שהקב"ה עושה לטובה?

כל מה שהקב"ה עושה לטובה? מסתבר שזו כנראה אחת העובדות שאנחנו צריכים להשלים איתן. איך עלינו לראות את החיים שלנו? האם הם גיהינום על פני האדמה?

   
כל מה שהקב"ה עושה לטובה?
(צילום: By G-Stock Studio/shutterstock)
אא

כל מה שהקב"ה עושה – לטובה הוא עושה. זו אחת העובדות הרוחניות שאנחנו חייבם להפנים, עמוק בתוכנו, בלב וגם בראש, מכיוון שהיא עושה את ההבדל בין לחיות חיים טובים לבין חיים של גיהינום עלי אדמות. בורא עולם זיכה אותי להבין שהגיהינום האמיתי הוא כאן, עלי אדמות. אין שום מקום בעולם או בעולמות עליונים, אפילו אלה המתארים בצבעים שורפים וכואבים כל מיני עונשים, מקום בו אדם סובל כמו בעולם הזה. לכן, הדרך היחידה להימנע מלחיות חיי גיהינום עלי אדמות, מנת חלקם של הרבה אנשים לצערנו, היא להרים את עצמנו עם מנוף האמונה, להתקרב כמה שיותר לבורא עולם, ולדעת שהכל ממנו והכל לטובה. המדרש מספר לנו שבורא עולם רצה לברוא עולם של אמת, של צדק מוחלט. ומה זה אומר? ברגע שאדם יעשה משהו לא טוב, גרזן מידת הדין מיד תפגע בו. אבל בורא עולם ידע שהעולם לא יכול להתקיים בדרגה כזו, לכן ערבב את הרחמים עם האמת וברא את העולם. דוד המלך ע"ה אומר (תהלים כה, י): "כל אורחות ה' חסד ואמת..."

כשהלכתי לנחם את הרב עובדיה יוסף שליט"א על פטירת בנו היקר הרב יעקב יוסף זצ"ל, שאלתי אותו למה דוד המלך שם את המילה חסד לפני המילה אמת? אחרי הכל, הכוונה האמיתית של הבורא הייתה לבורא עולם של אמת מוחלטת. תשובת הרב הייתה על ידי לימוד העיקרון הבא: "גובה חוב לטובה". במילים אחרות, כאשר בורא עולם רוצה לגבות חוב רוחני מאדם, כתוצאה מעבירה או מעשה לא טוב שעדיין לא כיפר עליהם, הוא לוקח חזרה את המתנה שהוא נתן לאדם. הרב עובדיה שליט"א הסביר לי את הנקודה בעזרת משל: פעם הייתה משפחה ענייה מרודה. 

לזוג, עשרה ילדים שרוב הזמן היו רעבים ולבושים בגדים קרועים. ההורים לא הצליחו להביא אוכל הביתה, ולמרות שעבדו מבוקר עד לילה הרוויחו מעט מאוד כסף שיצליח לכלכל את ילדיהם ואותם. יום אחד, הגיע לעיירה שלהם אדם עשיר מאוד ובאותה הזדמנות פגש את המשפחה הענייה. מצבם הקשה נגע לליבו. הוא ידע איזו מעלה עצומה זו לעזור למשפחה שכזו, לכן החליט שהצדקה שייתן להם היא פרה משובחת ובריאה שתיתן להם כל יום 12 ליטר חלב. השמחה בביתם של הזוג העני ועשרת ילדיהם לא ידעה גבולות. לא רק שהם שתו חלב כמה שרק רצו, אלא גם יכלו להכין מהחלב יוגורט וגבינה. הם אפילו מכרו לשכנים והתחילו להרוויח כסף. הודות לתורם הנדיב, והפרה, החיים שלהם השתנו בצורה דרמטית. יום אחד, הפרה מעדה ושברה את רגלה. השבר הסתבך והיא מתה. "זו הדרך של בורא עולם לגבות את החוב מהמתנה שהוא נתן לאדם", הסביר לי הרב. "זה נראה כמו טרגדיה, אבל בורא עולם באמת רק לקח את המתנה שהוא נתן למשפחה". המילה כפרה היא גם כ-פרה. כשאנחנו מאבדים מישהו או משהו יקר לנו, אנחנו תמיד צריכים לזכור שבורא עולם לוקח בחזרה אליו את המתנה שהוא נתן לנו. זו הסיבה שאסור לנו לשכוח שכל מה שיש לנו, כל מה שבורא עולם נותן לנו בחיים האלה – הוא רק מתנה.

אמונה, היא הנחמה היחידה שיש לנו בעולם הזה. "ענה ואמר רבינו ז"ל (רבי נחמן מברסלב): הנה הכל אומרים שיש עולם הזה ועולם הבא. והנה עולם הבא – אנו מאמינים שיש עולם הבא, אפשר יש גם עולם הזה גם כן באיזה עולם, כי בכאן נראה שהוא הגיהינום, כי כולם מלאים ייסורים גדולים תמיד". (ליקוטי מוהר"ן ח"ב, קי"ט). תורה, תפילה, אמונה – הם התרופה המועילה ביותר לייסורים שאנשים סובלים בעולם הזה. רק כך נוכל למצוא את השמחה, אפילו כאן, בעולם, כמו שאמר רבי נחמן מברסלב, שהוא הגיהינום.

עוד כתבות שיעניינו אותך