תרומות
`
עזות מצח: נציב התלונות קרא לפטר את הראשל"צ בשל התבטאויותיו
(צילום:מאת הרשות השופטת - אתר הרשות השופטת, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31706418)

חדשות

עזות מצח: נציב התלונות קרא לפטר את הראשל"צ בשל התבטאויותיו

חרפה ועזות מצח: נציב תלונות הציבור קרא לפטר את הראשל"צ הגר"י יוסף מתפקידו כדיין בשל התערבותו בענייני גיור והלכה. חברי הכנסת ויושבי ראש המפלגות קראו מצדם להדיח את הנציב שוהם

   
עזות מצח: נציב התלונות קרא לפטר את הראשל"צ בשל התבטאויותיו
(צילום:מאת הרשות השופטת - אתר הרשות השופטת, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31706418)
אא

סערה בעולם התורה והדיינות: נציב תלונות הציבור אורי שהם דורש מהשר לענייני דת, מתן כהנא, להדיח את הראשון לציון, מרן הגאון רבי יצחק יוסף, מתפקידו כדיין ולנזוף בו על רקע דבריו נגד רפורמות הדיור והכשרות. לאור כך – סערה גדולה פרצה.

בחוצפתו קרא נציב תלונות הציבור לשקול את פיטוריו של הראשל"צ. "בעקבות התבטאויותיו והשמעת אמירות חריפות ביותר של הדיין כלפי מערכת המשפט בכלל ובית המשפט העליון בפרט, המלצנו בפני השר לשירותי דת כי הוועדה לבחירת דיינים תתכנס בהקדם, ותחליט האם הדיין הרב יצחק יוסף ראוי להמשיך בתפקידו כדיין בבית הדין הרבני הגדול".

"עינינו רואות, כי לא זו בלבד שהדיין לא הפנים את האמור בהחלטות קודמות של הנציבות, אלא נראה בבירור כי הוא ממשיך בדרכו, על אף שהוא מוסיף לכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול, והפעם הוא אף גרם להכשלת חבריו לכס הדיינות, כמפורט לעיל".

"אשר על כן מתבקש כב' השר לשירותי דת, לשוב ולשקול, האם ראוי שהראשון לציון הרב יצחק יוסף לכהן כדיין בבית הדין הרבני הגדול, ולמצער, לזמנו ללשכתו ולנזוף בו נזיפה חמורה על התנהלותו, כמתואר לעיל".

מטעמו של נשיא בית הדין הגדול, הרב לאו נמסר כי הוא דוחה על הסף את קביעתו של נציב תלונות הציבור "המתעלמת מכללי האתיקה לדיינים לפיהם התבטאות של רב ראשי בנושא הלכתי, אינה רק רשות אלא אף חובה. זהו תפקידו של רב ראשי, להביע את עמדת ההלכה ולקיים 'לא תגורו מפני איש'. הרבנים הראשיים לישראל יחד עם רבני ישראל ימשיכו לעמוד על משמר ההלכה ולא יושפעו מביקורות כאלה או אחרות".

יו״ר סיעת יהדות התורה, ח״כ יעקב ליצמן, הגיב להחלטת נציב תלונות הציבור על השופטים ואמר, "ההתערבות הבוטה של אורי שוהם בהתנהלות הראשון לציון הגר״י יוסף שליט״א, הינה שערורייתית, מקוממת, ומבטאת את רוח הזדון הרפורמית של הממשלה".

"אין ולא יהיה מי שימנע מפוסקי ההלכה, לנהוג כפי מחויבותם ואמונתם, להתריע ולעמוד בפרץ נוכח הפגיעות הקשות, והמגמות להרוס את ערכי הדת והמסורת בישראל. יש לדחות בתוקף את הניסיונות להלך אימים על גדולי ישראל, בדרכים של הפחדות ואיומים", דברי ליצמן.

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) על החלטת השופט אורי שֹהם: "הם חושבים כי הרב הראשי הוא 'רב מטעם', עושה דברם, אך הראשל"צ אינו מחויב להם או למדיניותם שאף לדעת 'עם הארץ' לא הגיעו, אלא לתורה הקדושה והוא אומר את הדברים נוכחה. התוכחה שלו מפריעה להם עד כי הם אינם יכולים לסבול ולשמוע זאת. הם פועלים בניגוד לתורת ישראל ומנסים לעקור את ההלכה ומצפים כי הרב הראשי יתמוך בכך? זו חובתו וזו שליחתו".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס): "החלטת השופט אורי שוהם הינה החלטה שערורייתית שכל יהודי באשר הוא צריך להזדעזע ולכאוב על הפגיעה בכבוד התורה. שוהם נוהג ולא בפעם הראשונה כמי שמייצג את התנועה הרפורמית הפועלת ללא לאות לסתום את פיותיהם של רבני ישראל. הראשון לציון הגאון הרב יצחק יוסף שליט"א בדבריו ממשיך את העתקת השמועה ודעת תורה של רבני ישראל מאז ומעולם וכך ימשיך לעשות ללא מורא ופחד.

"זאת התורה לא תהא מוחלפת. אני מציע לשופט שוהם לרכז את מירב האנרגיות שלו לטיפול הבעיות במערכת המשפט ויש הרבה כאלה".

ח”כ מיכאל מלכיאלי הגיב: “החלטת נציב תלונות הציבור לזמן את מרן הראשל”צ הגאון רבי יצחק יוסף לשיחת שימוע, הוא יום אבל לאומי שייזכר לדורי דורות – מדובר בפגיעה חמורה בכל ציבור שומרי המסורת. דברים ששמענו עליהם רק במדינות ובמשטרים אפלים ואיש לא חלם שיהיה במדינת היהודים. כל עם ישראל כאיש אחד צריך להגיע לשימוע ולכאוב את כאב הפגיעה החמורה במרן”.

ח”כ אוריאל בוסו: “אין גבול לבושה, נציב תלונות השופטים שאמור לשמור על ממלכתיות, הפך גם הוא להיות בצד האנטי ומחליט לשנות סדרי בראשית, ולאסור על הראשל”צ שהוא הסמכות העליונה ההלכתית שנבחרה כחוק, ועוסקת בכל נושאי הדת מיום היווסדה של הרבנות הראשית, כך נהגו. השר כהנא לא משכיל להבין שבסוף הוא פקיד שמנסה לסתום פיות בצורה לא חוקית ולא מוסרית, היהדות והרבנות היא הרבה מעבר לרפורמות העונתיות של ימינה וחבריה הרפורמים בממשלה הנוכחית”.

ח”כ משה ארבל: “זקנותו של אורי שוהם מביישת את צעירותו. חוסר האומץ לטפל בפניותיי כנגד שופט בית משפט למשפחה שסרח ובתלונות קשות נוספות מותירות בידו זמן לעבוד אצל המרכז הרפורמי ולבזות את כבוד התורה ומרן הראשון לציון. החלטותיו הפוליטיות הן שפוגעות באמון הציבור במערכת השפיטה בישראל”.

עוד כתבות שיעניינו אותך