למעלה ממאה רבנים חתמו: "לא מתכוונים ליישם את רפורמת הכשרות"
מתן כהנא. (צילום: יוטיוב ערוץ הכנסת)

חדשות

למעלה ממאה רבנים חתמו: "לא מתכוונים ליישם את רפורמת הכשרות"

רבנים מכל רחבי הארץ כתבו לרבנים הראשיים כי הם תומכים בעמדתם ונענים לקריאתם לתת כשרות אך ורק בערים שעליהן הם מופקדים. ארגון כושרות, שאיגד את הרבנים החתומים על המכתב: "הרפורמה מחוררת, מלאה בכשלים ולא ניתן ליישם אותה בשום דרך"

   
למעלה ממאה רבנים חתמו: "לא מתכוונים ליישם את רפורמת הכשרות"
מתן כהנא. (צילום: יוטיוב ערוץ הכנסת)
אא

במכתב מיוחד שהופץ בסוף השבוע, עליו חתומים כמאה רבני ערים ומועצות ברחבי הארץ, הם פונים לרבנים הראשיים ומודיעים להם כי הם אינם מתכוונים לקחת חלק ברפורמת הכשרות, שבנויה משני שלבים, כשבשלב הראשון אמורים כל רבני הערים והיישובים לתת כשרות גם מחוץ לתחומם, על מנת לעודד תחרות.

מדובר במכתב ובאירוע חסר תקדים, בו רבנים חרדים, ציונים דתיים, אשכנזים וספרדים מתאחדים ותחת רוב מוחלט של רבני הרשויות ברחבי הארץ, הם מקבלים את פניית הרבנים הראשיים אליהם, שביקשו מהם שלא יתנו כשרות מחוץ לאזור הפיקוח שלהם.  

מארגון כושרות, שהוביל את מהלך איחוד הרבנים תחת המכתב נמסר: "הלכו כאן על רפורמה מרחיקת לכת, עם משמעויות גדולות והשפעות אדירות, אבל שכחו את השטח. הרפורמה הזו מנותקת לחלוטין מהתחושות והדרישות בשטח. 

לא קיבלו את הסכמת הרבנים לסעיפי הרפורמה, והתוצאה: הרבנים בחוץ. כך ששלב א' של הרפורמה פשוט לא הולך לקרות. זו מכה אנושה למי שחשב שאפשר פשוט להנחית רפורמה מרחיקת לכת על הראש של האנשים בשטח בתוך חודש. 

הדיונים על הרפורמה נעשו בשטחיות, במהירות ובלי התייחסות לכשלים המובנים בה. הרפורמה הזו עברה תוך התעלמות מכל הדו"חות של הרבנות הראשית ומשרדי הממשלה השונים, ואף מהביקורת של משרד מבקר המדינה על השלב הראשון ברפורמת הכשרות.

המהלך החפוז והשטחי הביא אותנו לרפורמה מחוררת, מלאה בכשלים, שלא ניתן ליישם אותה בשום דרך. המשמעות הישירה היא מבוכה לציבור הרחב שלא ידע מה כשר באמת ומה לא. 

רפורמת הכשרות עתידה להביא להונאות כשרות בהיקף רחב, ולכך שלא יהיה ניתן לטפל בתופעות שיווצרו בצורה מקצועית ועניינית, והכל בגלל הדחף ל"תחרות" ול"שבירת מונופול הרבנות".
מכתבם של יותר מ-100 רבנים המצהירים על התנגדותם לרפורמת הכשרות

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך