הסיפור המפחיד של גבאי בית הכנסת: "בכל לילה מישהו דפק עלי"
(צילום: Irina Borsuchenko/shutterstock)

יהדות

הסיפור המפחיד של גבאי בית הכנסת: "בכל לילה מישהו דפק עלי"

בכל לילה ולילה נהג ללכת הגבאי אל בית הכנסת ולקרוא את תיקון חצות בבכיות כבדות על גלות השכינה, משום חששו נהג לנעול את דלת בית הכנסת כדי שאף אחד לא יחדור פנימה, אך למרות זאת הוא מספר: "בכל לילה מישהו דפק לי על הכתף והעיר אותי"

   
הסיפור המפחיד של גבאי בית הכנסת: "בכל לילה מישהו דפק עלי"
(צילום: Irina Borsuchenko/shutterstock)
אא
(צילום: Irina Borsuchenko/shutterstock)

ידוע כי מעלתו של תיקון חצות גדולה עד מאוד.

באיזור שבו גר המהרש"א (רבי שמואל אליעזר הלוי איידלס) היה גבאי שהיה צדיק גדול. הוא היה ניגש בכל חצות הלילה לבית הכנסת לבדו, יושב על הארץ, בוכה בכי תמרורים ומקונן על גלות השכינה. לילה אחד חש הגבאי בעייפות ונרדם. לפתע התעורר וחש ביד אדם נוגעת בו. הוא ראה אדם הדור פנים שפנה אליו ושאל היכן גר הרב הקדוש שמואל אליעזר.

הביט בו הגבאי בתמיהה ולא הבין על איזה רב הוא מדבר. הוא ענה לו שיש בחור בשם שמואל אליעזר אבל הוא לא רב, יש לו שיער ארוך והוא גר במורד הרחוב. יצא אותו אדם מבית הכנסת והגבאי שנבהל מאוד מן הביקור ולא רצה שאף אחד ידע שהוא מגיע לתיקון חצות בכל לילה, הבטיח לעצמו להבא לנעול היטב את הדלת. למחרת בלילה מגיע שוב הגבאי ומתחיל לבכות, לומר תיקון חצות ולקרוא תהילים כמו בכל לילה. נופלת עליו שוב עייפות והוא נרדם. לפתע מרגיש שוב דפיקות בכתף, מתעורר ורואה אדם הדור אדמוני (ג'ינג'י), עומד ושואל אותו: "איפה הרב הקדוש שמואל אליעזר?" הגבאי יוצא עם אותו אדם להכווין אותו ולא מפסיק להרהר בלבו כיצד נכנס אותו אדם, הרי הוא נעל היטב את הדלת ואסור שאף אחד יראה אותו שם.

למחרת קורה אותו הדבר, הגבאי נרדם ושוב מרגיש שמישהו מעיר אותו. הפעם הוא רואה אדם אחר. הוא נבהל, התרגז ושאל בתוקף את הבחור איך הוא נכנס, מי הוא ומציין בפניו שהוא נעל את הדלת הלילה בוודאות. השיב לו אותו אדם: "אני רואה אותך כל לילה מגיע לכאן ובוכה על גלות השכינה, אני יודע שאתה אדם קדוש ובזכות זה אני אגלה לך שאני אליהו הנביא". שאל הגבאי: "ומי הגיע לכאן אתמול ושלשום?" ענה האיש: "אתמול זה היה דוד המלך ויום קודם זה היה שאול המלך". שאל הגבאי: "ומה אתם עושים אצל ההוא עם השיער הארוך?" (רבי שמואל אליעזר)

השיב לו אליהו הנביא: "תדע לך שרבי שמואל אליעזר הוא קדוש עליון וגדול הדור, הוא מגן על כל הדור ללא ידיעתכם. שאול המלך ודוד המלך מגיעים אליו בעניין כלשהו מבית דין של מעלה. אני מזהיר אותך כי ביום שתספר את הסיפור, דע כי מות תמות!" יצא אליהו הנביא והגבאי נותר עומד המום ואמר לעצמו כי זה לא בסדר שהרב שמואל אליעזר כזה גדול וקדוש ואף אחד לא יודע ולכן גם לא מכבדים אותו מספיק.

הלך הגבאי בבוקר שלמחרת אל רבו וטען בפניו שהוא לא יכול לשתוק על ביזוי התורה. הוא סיפר לו את כל הסיפור עם אליהו הנביא, אמר שהיהודי עם השיער הארוך הוא קדוש והוסיף שההוכחה לאמיתות דבריו היא שאם יספר הוא ימות. באותו הרגע שסיפר, הלך אותו הגבאי לעולמו. כמובן שלבסוף הלך הרב אל רבי שמואל אליעזר וסיפר לו. לא הייתה ברירה וכולם גילו מי הוא המהרש"א הקדוש. זכותו תגן עלינו ועליכם אמן.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך