תרומות
`
"כל כדור הארץ בידיים שלך": תתנהג כאילו אתה לא קיים
(צילום: Love Solutions/shutterstock)

יהדות

"כל כדור הארץ בידיים שלך": תתנהג כאילו אתה לא קיים

"אין העולם מתקיים אלא בזכות מי שמשים עצמו כאילו אינו": הרב שניר גואטה בחידוש נפלא על האדם שיכול להחזיק את כל העולם בידיים שלו, ומהי הדרך למרק את כל הזדונות והפשעים?

   
"כל כדור הארץ בידיים שלך": תתנהג כאילו אתה לא קיים
(צילום: Love Solutions/shutterstock)
אא
(צילום: Love Solutions/shutterstock)

הרב שניר: "למי מאתנו לא קרה? אתה בא להיכנס לחנייה פתאום מגיע בן אדם ומצפצף לך "סע סע אחי, אני חונה פה". ברגע שדבר כזה קורה, קח רוורס, סע אחורה ותמצא חניה אחרת. למה? כי כשאדם פועל כך אז למעשה כל כדור הארץ נמצא בידיים שלו.

אמר רבי אבהו: "אין העולם מתקיים אלא בזכות מי שמשים עצמו כאילו אינו" – העולם מתקיים בזכות אותו אדם שמוותר על עצמו ועל הרצונות שלו, שלא מחשיב את עצמו, כאילו אינו קיים.

לקיים מצוות זה כיף ולא מעט פעמים גם קל. אדם הולך לסופר לקיים מצווה ולקנות חלות לכבוד שבת קודש, פתאום בא מישהו ועוקף אותו בתור - זה דבר שיכול להטריף ולשגע. גם אז חייבים לזכור את המשפט של רבי אבהו, שיתייחס אל עצמו האדם כאילו הוא לא פה, כאילו הוא לא קיים. שנאמר: "ומתחת זרועות עולם" – מה זה אומר? מי שמתחת לכולם, הוא זה שנחשב לזרועות של כל העולם, הוא "מחזיק" את העולם.

הרמ"ק אומר שבכל התשובות שבעולם המעולה שבכולם למרק את כל החטאים, הזדונות והפשעים היא סבילת העלבונות והחירופים, היא המעולה מכל".

רבי אליהו די וידאש גדול המקובלים מצפת לפני 500 שנה, היה תלמידו של הרמ"ק והוא אומר בעניין זה דבר מדהים: "תמצא הרבה בני אדם שמכבדים בני אדם איש ואיש כפי מעלתו אבל מי שימצא חרפה וישתוק, אין גם אחד" – כלומר, בעולם ניתן למצוא הרבה אנשים שמכבדים זה את זה ומרעיפים מחמאות אחד על השני, אבל למצוא אדם ש"בולע" את הרוק, את כל הגידופים שמגדפים עליו ומקבל הכל באהבה, נדיר וקשה מאוד למצוא אדם כזה. להבא כשמישהו מקלל אתכם ברמזור, מדבר עליכם לשון הרע, עושה לכם דווקא על מנת להרגיז - אל תענו לו, תנו מקום לדברים החשובים באמת.

עוד כתבות שיעניינו אותך