תרומות
`
דרמת ענק בקהילה היהודית באמריקה: לבנוני הונה רבנים וכלה
(צילום: Jene Smu/shutterstock)

חדשות

דרמת ענק בקהילה היהודית באמריקה: לבנוני הונה רבנים וכלה

סערה בברוקלין: תלמיד הישיבה התגלה אחרי החתונה כמוסלמי: צעיר לבנוני התחזה ליהודי במשך שבע שנים והדבר התגלה אחרי נישואיו לצעירה חרדית בניו יורק. ה-FBI חוקר.

   
דרמת ענק בקהילה היהודית באמריקה: לבנוני הונה רבנים וכלה
(צילום: Jene Smu/shutterstock)
אא

דרמה יוצאת דופן בניו יורק: חתונה של בני זוג חרדים בניו יורק הפכה למבוכה. שבועות ספורים לאחר שהתחתנו, התברר לכלה כי חתנה שהתיימר להציג עצמו כבחור ישיבה, אינו יהודי בכלל, אלא מוסלמי שנולד בלבנון.

בשנים האחרונות התקרב החתן, לחסידות חב"ד ולמד בישיבות בשבע השנים האחרונות, בתקופה האחרונה הוא סיפק הסברים מדוע הוא רחוק ממשפחתו. בנוסף, הוא כותב ומדבר עברית שוטפת ולא הצליח להעלות חשד בקרב סביבתו.

הרב יוסי לאזרוב, רב הקהילה אליה היה מקורב החתן כתב: "מרכז הסטודנטים היהודיים של חב"ד בטקסס פתוח לכל הסגל והסטודנטים היהודים כדי לחקור את היהדות".

את דבריו המשיך הרב: "בשנת 2018 החל סטודנט שהציג עצמו כ'אליהו' לבקר בבית חב"ד ובמוסדות יהודיים נוספים בקמפוס המקומיים (ואף כיהן כנשיא באחד מהם), הוא היה מגיע מדי פעם לסעודות שבת בחב"ד, ולעתים רחוקות השתתף אף בשיעורי תורה".

בשנה שעברה הוא הכיר אישה מניו יורק הוא הציג את עצמו בפניה בטעות כשומר מצוות. "לשאלת האישה ובני משפחתה", כותב הרב, "הודעתי להם שהתנהגותו אינה משקפת את התנהגותו של יהודי שומר תורה ומצוות".

"האחריות הבסיסית של הרב בחתונה ומסדר הקידושין, היא לקבוע את מעמדם היהודי של בני הזוג ולוודא ששניהם יהודים, רווקים ורשאים להינשא זה לזה בהתאם להלכה היהודית".

"לפני כשלוש שנים, החל להופיע ברחבי הקמפוס צעיר בעל חזות מזרח תיכונית העונה לשם "אליהו חליבה" וניסה להשתלב בפעילות של הארגונים היהודיים במקום, חב"ד, הלל, וגם AEPI. (הוא אף הצליח לכהן לתקופה קצרה כ'נשיא' אחד הסניפים של ארגון יהודי מקומי). הוא מעולם לא למד בישיבה שקשורה לתנועת חב"ד ליובאוויטש, לא בארה"ב ולא במקום אחר. לא היה דובר עברית או קורא עברית שוטפת, מלבד כמה הברות שיכל לרכוש במהלך חייו ומסעותיו", הוסיף הרב לזרוב.

לדבריו, "בשנה שעברה, בעידן מגיפת הקורונה כאשר הקמפוס היה מושבת, הוא החל היכרות וירטואלית עם בחורה מהקהילה הסורית בברוקלין, באתר היכרויות המיועד למפגשים של צעירים וצעירות יהודיים. הוא הציג עצמו בפרופיל כיהודי שומר תורה ומצוות, וכאשר הקשר העמיק, הבחורה פנתה אלינו לבדוק ולתהות על קנקנו. השבנו, אנוכי ורעייתי, כי על פי מה שראינו בפעמים הספורות שהוא הגיע לסעודת שבת או לתפילה, שאורח חייו אינו משקף חיים של יהודי דתי שומר תורה ומצוות בלשון המעטה".

"כפי שאנו אמונים, על יסודי התורה וההלכה, ורוח חסידות חב"ד המקפידה על קלה כבחמורה, רב מורה הוראה שעומד לסדר קידושין לבני זוג יהודיים, עליו לברר היטב את זהותם היהודית של החתן והכלה קודם שהוא מסכים לקדש את בני הזוג. על הרב לברר ששניהם רווקים (או כשירים להינשא מחדש לאחר גירושין כהלכה, אלמנות וכיו"ב), וזהותם יהודית וכשרה לכתחילה, על מנת שיוכלו להינשא זה לזו. לא היינו מעורבים במקרה זה, לא בסידור הקידושין, לא בהכנות לחתונה או כל צעד הלכתי המתבקש בהכנה לחתונה. הנוכחות שלנו, כפי שנראית בתמונות או בקטעי הוידאו, היתה היענות לבקשה ידידותית מגב' שרה זעפרני רעייתו של הרב מסדר הקידושין, וזאת בהנחה (שמתבררת לדאבון לב, כמוטעית) שהרב עשה את המוטל עליו כדת משה וישראל", הוסיף.

לדבריו, "בני משפחת הכלה, פנו אל הרב עזרא זעפרני מליקווד ניו ג'רזי על מנת שיסדר את הקידושין לבני הזוג. הוא אף הכין את הכתובה, אולם כנראה בגלל חוסר יכולת להיות נוכח במקום, מינה את בנו הרב דוד זעפרני להיות מסדר הקידושין בפועל. לא הרב עזרא ולא בנו הרב דוד, עמדו איתנו בקשר לפני מועד החתונה כדי לברר את הידוע לנו אודות זהותו היהודית של החתן. ימים ספורים לפני מועד החתונה, פנה אלי אביה של הכלה המיועדת ושאל אותי על מעמדו היהודי של החתן, השבתי שאני לא יודע, וכי החובה מוטלת על הרב מסדר הקידושין לברר זאת לפני שהוא ניגש לחתן את בני הזוג".

"כאמור, לבקשת גב' שרה זעפרני, שהסבירה שלחתן אין כל קרובים או ידידים בניו יורק, והם אובדי עצות מי יוביל אותו לחופה, הסכמנו להיות מי שיצעד איתו לחופה (כיון שהיינו אמורים להיות בלאו הכי בניו יורק באותו יום ראשון, בגלל השתתפות בסמינר לשלוחי חב"ד בקמפוס שהתקיים בעיר באותו סוף שבוע) מתוך הנחה שמעמדו היהודי אושר ואומת קודם לכן. כפי שמתברר, בגלל חשדות של הכלה ובני משפחתה, הם גילו כי מדובר בהונאה וזיוף של זהות, וכי "אליהו" אינו אלא צעיר מוסלמי ממוצא שיעי שהגיע מלבנון לארצות הברית. אנו כואבים מאוד את הגילוי הנורא, והמשמעות שלה לחייה של הכלה ובני משפחתה. ומבינים את הכאב הגדול של כל מי שהונו אותו, הן כאן באוניברסיטה בטקסס, הן בניו יורק והן בניו ג'רזי", סיכם הרב יוסף לזרוב.

עוד כתבות שיעניינו אותך