"תן לי 1,500 שקל": כיצד החפץ חיים הכניס אורחים?
(צילום: Ratikova/shutterstock)

לקראת שבת

"תן לי 1,500 שקל": כיצד החפץ חיים הכניס אורחים?

לכבוד שבת קודש, שבת פרשת וירא, הרב יהונתן ענבה מכבד בסיפור על החפץ חיים אשר היה נוהג להכניס אורחים לביתו, עד שאדם אחד נתקע בדרך ונאלץ להתארח אצל החפץ חיים, ומדוע הרב ביקש מהבחור 1,500 ש"ח?

   
"תן לי 1,500 שקל": כיצד החפץ חיים הכניס אורחים?
(צילום: Ratikova/shutterstock)
אא
(צילום: Ratikova/shutterstock)

מסופר על החפץ החיים שהיה צדיק גדול. יום שישי אחד לפני כניסת השבת הגיע אל ביתו יהודי וטען שהוא תקוע, פספס את הרכבת האחרונה ואין לו היכן לעשות את השבת. הוא שאל את החפץ חיים האם יוכל להעביר את השבת בביתו. החפץ חיים, באופן מפליא ענה לו: "וודאי שתוכל ידידי היקר, אבל תצטרך לשלם לי 1,500 ש"ח במזומן לפני שהשבת נכנסת ומובטח לך שתהנה בשבת".

אותו אדם נפגע מאוד וחש בושה, הרי הוא לא התכוון להיתקע, אך כך יצא ובנוסף לכל זה עליו לשלם אלף וחמש מאות שקלים לרב. מדוע הרב מבקש ממנו כסף? למרות זאת הוציא מכיסו כסף ונתן לרב.

לאורך כל השבת אותו אדם החליט שאם כבר שילם ממיטב כספו, הוא הולך ליהנות אצל הרב עד הסוף ולנצל כל רגע באירוח. הוא אכל מכל הבא ליד, התענג על בשר, תפנוקים ומעדנים, ביקש תוספות ולבסוף קינוחים. ביקש מהרב לספר לו דברי תורה ולהעשיר את הערב עוד יותר. כך היה במשך כל השבת - האדם מבקש ללא סוף והרב מפנק בלי חשבון.

בסוף השבת היהודי התכונן לצאת אל דרכו וכאשר נפרד מהרב, לפתע הגיש לו הרב מעטפה עם כסף בתוכה - אותם 1500 ₪.

היהודי הביט על הרב בתמיהה ושאל מדוע הוא מחזיר לו את הכסף?

הרב ענה לו: "תבין יהודי יקר, כל רצוני היה שתהנה בשבת ותרגיש בנוח לאכול ולשתות כאוות נפשך. ידעתי שהיית חש בושה לולא החזרת לי תמורה, אז העדפתי לקחת תמורה זמנית רק עד צאת השבת, כדי שתרגיש שאכלת בזכות ולא בחסד. רוצה אני ללמדך דבר חשוב! אני לא מוכר מצוות. קח את כספך בחזרה".

החפץ חיים למד זאת מאברהם אבינו שישב באוהל שלו ורצה בכל מאודו לקיים מצוות הכנסת אורחים. לפתע ראה שלושה ערבים ורצה להזמינם אל האוהל אך הרגיש מעורער. איך יזמין אותם? הם יראו אדם מבוגר בן 100, אחרי ניתוח ולא ירצו לבוא אליו.

מה אמר להם אברהם אבינו? "אולי תבואו אליי הביתה? רק תשתו קצת מים, תירגעו, תשענו על העץ - זה לא עולה לי פרוטה. אחר כך תלכו".

ברגע שהאורחים נכנסים אברהם אבינו מוציא לכבודם לשונות של בקר, בשרים ומעדנים ומפנק עד בלי די. מכאן אנו למדים, שכאשר אנחנו מארחים עלינו לדאוג לא רק לאוכל ושתיה אלא גם לאווירה טובה, ליחס מזמין, לתחושת נוחות - שירגישו שהם בבית.

מי שיזכה לקיים בצורה כזו את מצוות הכנסת אורחים אז גם הקב"ה יגמול לו וישפיע עליו שפע של ברכות , פרנסה טובה ושמחה. שנזכה כולנו.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך