הידעת? איפה המילה "הצלחה" מופיעה בתורה?
(צילום: Noppasin Wongchum/shutterstock)

יהדות

הידעת? איפה המילה "הצלחה" מופיעה בתורה?

הרב אייל אונגר: "איפה המילה הצלחה מופיעה בתורה? על מי נאמר שהוא מצליח? וכיצד נוכל להגיע לפסגת השאיפות שלנו?" התבוננות מרתקת במסע של יוסף הצדיק בדרך אל ההצלחה - צפו בתכניתו של הרב אונגר בכל יום שני ב-22:00

   
הידעת? איפה המילה "הצלחה" מופיעה בתורה?
(צילום: Noppasin Wongchum/shutterstock)
אא
(צילום: Noppasin Wongchum/shutterstock)

הצלחה! כמה מאיתנו שואפים להגיע אליה?! לכבוש יעדים חדשים בחיים? המילה "הצלחה" מופיעה בתורה בנוגע ליוסף הצדיק. יוסף היה אדם מצליח. באיזה שלב בחיים הוא הגיע להצלחה?

לא כאשר שהה אצל אביו כנער - כבן זקונים, וגם לא כשהגיע לגיל 39 ואחיו השתחוו כי הבינו שכל חלומותיו התגשמו, עם כל עומק הרעיונות שהגה. ואפילו לא כאשר שימש כמשנה למלך. לא ולא.

אז מה התשובה אם כך? יוסף נחשב לאדם מצליח כאשר היה עבד אצל פוטיפר ונמצא בבית האסורים. אם ננסה להגדיר מהי הצלחה, נקשר זאת כנראה לפער בין ה"אני המצוי" לבין ה"אני הרצוי".

ה"רצוי" של יוסף זה אולי להיות נער בן 17 או להיות המשנה למלך, האם ייתכן שהרצון של יוסף הוא בכלל להיות מצליחן דווקא אצל פוטיפר בבית האסורים?

התשובה היא שההצלחה היא לא רק אותם אילו הישגים שהצליח אדם להשיג, לא רק המקומות אליהם העפיל. ההצלחה האמיתית של האדם היא יכולת ההתמדה בעשייה גם כאשר יש חושך והאור לא נראה בקצה המנהרה.

מה הוא אותו "אור בקצה המנהרה?" זו למעשה הבחירה של האדם - "ובחרת בחיים." כאשר הוא ממשיך לתפקד כרגיל בכל תנאי, גם כאשר אפל, חשוך ולא ברור המיקום בו הוא שרוי, הוא ממשיך לחצוב עמוק עד אשר יגלה את האור. "אם אין אני לי, מי לי?" כמובן שהכל בעזרתו של ה' יתברך ("כשאני לעצמי, מה אני?"), בליווי תפילה לבורא עולם על כל עשייה ועשייה שלנו.

אם כך, הצלחה כפי שמוגדרת בתורה היא היכולת להמשיך ולתפקד בכל מצב גם כשלא יודעים את התשובות ואת התוצאה הסופית.

"חזית האיש מהיר במלאכתו, בפני מלכים יתייצב" – משפט זה נאמר על יוסף שנמצא במקומות כל כך נמוכים ("מאיגרא רמא לבירא עמיקתא") , ממקום גבוה - בביתו של יעקב אבינו, נמצא כעת בארץ זרה, עבד ובבית הסוהר.  גם בתנאים קשים אלו, יוסף עדיין המשיך בעשייה מבלי לדעת את התוצאה הסופית ולאן זה יוביל. וזו גדולתו של אדם - להבין שה' אחראי על התוצאות ואנו אחראים על הבחירה והעשייה. זו מצוינות אמיתית.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך