לפי תורת הסוד: "המלח מסלק את הסטרא אחרא"
(צילום: Jne Valokuvaus/shutterstock)

סגולות

לפי תורת הסוד: "המלח מסלק את הסטרא אחרא"

הרב עמנואל מזרחי מבאר מהי "סגולת המלח" הפועלת כנגד יצר הרע, צפו בחלק קטן מתוכניתו "עם סגולה" המשודרת בימי ב' בשעה 17:00

   
לפי תורת הסוד: "המלח מסלק את הסטרא אחרא"
(צילום: Jne Valokuvaus/shutterstock)
אא
(צילום: Jne Valokuvaus/shutterstock)

כולנו מכירים את התחושה הנעימה בערב שבת, כאשר כל המשפחה נפגשת, כולם לבושים בהידור לכבוד שבת המלכה ויושבים סביב השולחן על מנת לקדש ולאכול ארוחה טעימה. על השולחן אנחנו מניחים תמיד מלח לשם טבילת הלחם וברכתו. אך האם עצרנו פעם לחשוב מדוע דווקא מלח?

ישנה חובה כמעט מוסרית ומעט הלכתית, לשים על כל שולחן ושולחן מלח, בעיקר בזמן סעודה.

מדוע דווקא מלח? למלח יש הרבה סגולות.הוא מגן מן הפורענות, מסלק מריבות מהבית, את הסטרא אחרא , יצר הרע וכל מיני מרעין ומזיקין ושומר על שלום בבית.

הבן איש חי אומר שהמלח הוא דבר גבוה מאוד בתורת הסוד.

מדוע נוהגים להניח המלח דווקא על השולחן? מה הטעם? אומרים חז"ל שבזמננו, בגלל שאין מזבח, אז השולחן של האדם משמש כמזבח. כשם שכל קורבן שמקריבים על המזבח מומלח ("על כל קורבנך תקריב מלח"), כך צריכים להניח מלח על השולחן, בעיקר בזמן הסעודה ובעת בציעת הפת.

הבן איש חי כותב שכאשר אדם בוצע את הפת הוא שם את הלחם (חלות, פיתות) אחד על השני עליו לבצוע תחילה את הפת העליונה או התחתונה (כל אחד ע"פ מנהגו). בד"כ נוהגים לבצוע חתיכה מהפת התחתונה ולטבול שלוש פעמים במלח ולא בכדי - יש בכך עניין גדול. בזמן בציעת הפת והטבילה במלח ראוי שיכוון האדם ויאמר בראשו את האותיות ל.ח.מ ובכך יכוון לזכות שיהיה לחם תמיד מונח על שולחנו ופרנסה טובה תהיה מנת חלקו.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך