סוג האדם "שבונה בניינים" והורס הכל במו ידיו
(צילום: Kwangmoozaa/shutterstock)

יהדות

סוג האדם "שבונה בניינים" והורס הכל במו ידיו

הרב ראובן גולן בסיפור מעניין במיוחד על אדם שהתגורר בעיירה בארה"ב. באותה העיירה היה אגם שנטה לקפוא בחורף. האיש החליט לנצל את ההזדמנות ובנה עליו בית, כשהגיע הקיץ הקרח החל להתמוסס - ומה היה סופה של הבנייה המושקעת של אותו הבחור?

   
סוג האדם "שבונה בניינים" והורס הכל במו ידיו
(צילום: Kwangmoozaa/shutterstock)
אא
(צילום: Kwangmoozaa/shutterstock)

הרב ראובן גולן: מסופר על עיירה בארה"ב שזורם בה נהר שבחורף כל מימיו קופאים ואפשר ללכת עליו ולטייל בו.

"באחד מן הימים הגיע אדם אל ראש העיירה וביקש ממנו רשות לבנות בניינים ובתים על הנהר (כשהמים קופאים בחורף). ראש העיר גיחך בתוך תוכו והביט בתמיהה באיש המוזר אך נתן את הסכמתו, זה הרי יניב לו כסף ואין לו מה להפסיד.

"האיש הביא פועלים שעבדו במרץ, עד שסיימו לבנות הכל. כל החורף הכל התנהל כשורה, עד שפתאום הגיע הקיץ, מי הנהר נמסו וכל הבניינים קרסו לתוכם.

"אנחנו קוראים את הסיפור הזה ומגחכים לעצמנו במחשבה על אותו אדם. שאיך הוא לא ראה את הנולד? איך הוא לא צפה מראש שבקיץ כל מה שעמל ובנה יתפורר כלא היה?

"אנחנו צוחקים על אותו אדם, אך במה אנחנו שונים? גם אנחנו רודפים, מתכננים תכניות, מנסים להגשים כמה שיותר, נהנים מהחומר ללא היכר וחיים לעיתים בתחושה שאנחנו כאן לנצח עד שאנחנו שוכחים שאנחנו כאן לזמן מוגבל, שהעולם הזה הוא זמני.

"רבות מחשבות בלב איש ועצת ה' היא תקום" – אנחנו יכולים לתכנן ולחשוב בלי סוף, אך בסופו של דבר ה' מחליט ומכוון את כל ברואיו ואת כל עולמו והוא זה שמחליט מה יהיה, איך, מתי, כמה ומדוע.

"החכמה היא לדעת לשלב את החומר מבלי לפגוע ברוח, שהיא העיקר והתכלית. זה הזמן שלנו להתרכז ולהתעסק בעשייה החשובה ביותר, עשייה בשביל ה' יתברך, לימוד התורה, אהבת הבריות וקיום מצוות כהלכתן.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך