"בחלום האדם מדבר מהרהורי ליבו": מה החלומות מעידים עליכם
(צילום: Gorodenkoff/shutterstock)

יהדות

"בחלום האדם מדבר מהרהורי ליבו": מה החלומות מעידים עליכם

החשיבות הגדולה של קריאת שמע שעל המיטה: הרב אייל אונגר מבאר את אופן החלומות שאנו חולמים בלילה אשר הם מעידים על דרך החשיבה שלנו, על הרהורי ליבנו - הכל מתגלה

   
"בחלום האדם מדבר מהרהורי ליבו": מה החלומות מעידים עליכם
(צילום: Gorodenkoff/shutterstock)
אא
(צילום: Gorodenkoff/shutterstock)

הרב אייל אונגר: "בלעם אומר על עם ישראל שהם כמו אריה. למה דווקא כמו אריה? מה מיוחד בעם הזהד? וזאת מפני שהם אומרים קריאת שמע שעל המיטה.

"מה הייחוד של קריאת שמע שעל המיטה? הקב"ה שואל את שלמה המלך מה הוא מעדיף: כסף או לב חכם לשפוט את העם? שלמה המלך עונה שהוא מעדיף לב חכם לשפוט את העם.

"הקב"ה מרוצה מתשובתו ואומר לו שבעקבות התשובה שלו הוא יקבל גם לב חכם וגם כסף. מדוע זו תשובה כל כך מיוחדת? הרי ברור וידוע שהרבה אנשים יעדיפו לב חכם ולא בהכרח כסף. כסף זה לא הכל בחיים. יש הרבה דברים חשובים וטובים בחיים לבחור בהם על פני כסף. בנוסף, ע"י חוכמה ניתן להשיג כסף. 

"אם כן, מה מיוחד בשלמה המלך שהוא מעדיף לב חכם? אומר ה"שפת אמת" : הסיבה לכך היא מכיוון ששלמה המלך אמר זאת בחלום הלילה.

הרב ממשיך: "כשאדם חולם, הוא מדבר וחולם מתוך הרהורי ליבו. שלמה המלך מדבר עם הקב"ה מהרהורי ליבו. עמוק בלב, מתוך החלומות, הרצונות והשאיפות לעיתים הרצונות שלנו הם הרבה יותר שטחיים או שגויים מהדרך שבה אנו שואפים להאמין. אנחנו מפנטזים על כסף, חכמה, כבוד וכו'...

"שלמה המלך רצה דברים אחרים גם עמוק בתוך ליבו. הרצון שלו היה פשוט, לב חכם לשפוט את העם. אם בחלום זה היה רצונו, הרי שבאמת הוא רוצה לב חכם לשפוט את העם. עמוק בליבו לא שכן יצר לכסף, ולא הכמיהה לכבוד, לעוצמה  או לשליטה. אם כך היה, זה היה מתבטא בחלומו.

"הסיבה ששלמה המלך קיבל את שניהם היא כי הקב"ה אמר מי שרוצה באמת ובתמים, עמוק בתוך ליבו, רק לב חכם - רצון רוחני יותר, סימן שיידע גם איך להתמודד עם החומר, עם הכסף. ולכן שלמה המלך קיבל את שניהם.

"בלעם משבח את עם ישראל ואומר: "עם ישראל לא מקבל על עצמו עול מלכות תורה ומצוות רק כשהוא ער במשך היום, אלא גם כאשר הם הולכים לישון בלילה, בעת שיש איזו אפשרות לפריקת עול, גם אז הם קוראים קריאת שמע. הם כל היום מקבלים על עצמם עול מלכות שמיים.

"יש חלק ביום, שאדם יכול לברוח מעול מלכות שמים והוא כאשר הוא הולך לישון. לכן כשנכפה על האדם בעל כורחו "לברוח" מעול מלכות שמיים בעת השינה, יאמר קריאת שמע שעל המיטה, כדי לישון מתוך דברי תורה, בצורה הטובה ביותר, כעובד ה' יתברך בכל ליבו, כל הזמן".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך