ממצא נדיר: ישראלי צלל וגילה חרב של אביר בת 900 שנה
צילום: רשות העתיקות

ארכיאולוגיה

ממצא נדיר: ישראלי צלל וגילה חרב של אביר בת 900 שנה

ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, אמר: "החרב, שהשתמרה במצב מושלם, היא ממצא יפה ונדיר ונראה כי הייתה שייכת לאביר צלבני. היא נמצאה כשהיא מכוסה בצמידה ימית, אך נראה כי היא עשויה מברזל"

   
ממצא נדיר: ישראלי צלל וגילה חרב של אביר בת 900 שנה
צילום: רשות העתיקות
אא

תושב עתלית צלל באזור חוף הכרמל. במהלך הצלילה השגרתית הוא זיהה להפתעתו על הקרקעית חפצים שלא ראה מעולם – פריטים עתיקים אשר ככל הנראה, נחשפו כתוצאה מפעילות הגלים והזרמים, שהסיעו את החול. 

באתר הוא ראה עוגני אבן עתיקים, עוגנים עשויים ברזל, שברי כלי חרס, וחרב מרשימה, שאורך הלהב שלה מגיע למטר ואורך הידית שלה כ-30 ס”מ.  מחשש לגניבה של הממצאים או כיסויים מחדש בחול עקב פעילות זרמי הים, לקח הצולל שלומי קצין את החרב עמו ויצא מהים ויצר קשר עם מפקח היחידה למניעת שוד בצפון, ודיווח לרשות העתיקות. החרב נמסרה לאוצרות המדינה, וקצין קיבל תעודה על אזרחותו הטובה.

לדברי ניר דיסטלפלד, מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, "החרב, שהשתמרה במצב מושלם, היא ממצא יפה ונדיר ונראה כי הייתה שייכת לאביר צלבני. היא נמצאה כשהיא מכוסה בצמידה ימית אך נראה כי היא עשויה מברזל. מרגש להיתקל בחפץ אישי שכזה, שלוקח אותך בדמיון 900 שנה אחורה בזמן, לתקופה אחרת, של אבירים, שריונים וחרבות".

"בחוף הכרמל קיימים מפרצים טבעיים רבים, שיכלו לשמש כמקומות מסתור לספינות קדומות בעת סערה, ואף מפרצים גדולים יותר, שסביבם התפתחו יישובים שלמים וערי נמל עתיקות, כדוגמת דור ועתלית", הסביר קובי שרביט, מנהל היחידה לארכיאולוגיה ימית ברשות העתיקות. "תנאים אלה, משכו אליהם לאורך כל התקופות ספינות סוחר, ואלה, הותירו אחריהן עקבות ארכיאולוגיות רבות. החרב שנמצאה לאחרונה היא רק אחת מהן".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך