הידעתם? "כל החולק על כבודו כאילו חולק על השכינה"
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)

יהדות

הרב יצחק יוסף: "מי שרוצה שזכותו של מרן תגן עליו שיעשה את זה"

לכבוד יום ההילולה של הרב עובדיה יוסף זכר צדיק לברכה בנו, הראשון לציון הרב יצחק יוסף שליט"א, מדבר על המהפכה הגדולה שאביו עשה: "יש קטעים שמרן אבי עשה עליהם איקס"

   
הידעתם? "כל החולק על כבודו כאילו חולק על השכינה"
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)
אא
(צילום: David Cohen 156/shutterstock)

"אחד הדברים שמרן הקדוש ר' עובדיה יוסף זצוק"ל השאיר במורשתו בעולמנו הם בעצם הכללים בפסיקה ההלכתית, שעד אז היו מפוזרים בספרי השו"ת וכמעט אף אחד לא ידע עליהם.

כשכולם הלכו ע"פ הבן איש חי, הגיע מרן וחולל מהפיכה ענקית שלא היתה פשוטה כלל וכלל.

מרן התחתן בגיל 24, הוא עבד בבית הדין ופתאום לא היו דיונים מפני שלא היו תיקים, אז מה שעשה במקום, היה כותב בלילות השגות על הבן איש חי לפי הסדר ומביא עימו לבית הדין להראות לרב עזרא עטייה אשר שימש עבורו כאב רוחני.

"לצערנו כיום ישנן הרבה פסיקות ללא בסיס או כלל הלכתי. בספר של 'יביע אומר' ישנם כללים רבים ונפלאים לדוג': כללי התלמוד והפוסקים, כללי הראשונים, כללי האחרונים, כללי השולחן ערוך.

הרב יוסף: "עוד בהיותי צעיר נהגנו לקרוא את "יביע אומר" ולמדנו ממנו כללים חשובים וגדולים. מאוחר יותר חיברנו במשך חמש שנים שלושה כרכים בנושא שמאגדים את הכללים הנפלאים מתוך יביע אומר. כל זה בזכותו של מרן הקדוש שלימד אותנו בספריו את כללי הפסיקה על פיהם אנו נוהגים."

"אחד הדברים הבולטים בספריו של מרן זה קבלת הוראות מרן לשולחן ערוך. לפני קצת פחות מ-120 שנים הגיעו הספרים של הגאון רבי יוסף חיים (בעל הבן איש חי) ובהרבה דברים הוא סטה מדברי מרן ר' עובדיה יוסף  וסתר אותם".

"אינני מפקפק ולו לרגע מועט בגדלותו של הבן איש חי, הוא היה גאון גדול בתורה, אך נכתב בפסוקים שקיבלנו ממרן הבית יוסף ולא מהבן איש חי. רבי חיים אבולעפיה לפני 300 שנה כתב: "כל מי שעושה כמרן נחשב כאילו עושה כמאתיים רבנים". ז"א, מי שמקיים את השולחן ערוך כאילו עושה כמצוותם של מאתיים רבנים.

"מרן השריש את קו הלימוד הכללי וההלכתי בכל הישיבות, אצל האברכים. לולא המהפכה שמרן חולל, כל הספרדים היום היו נוהגים רק על פי הקבלה ולא מתמקדים בלימוד הש"ס והמפרשים".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך