היהודי האחרון באפגניסטן צפוי להגיע לישראל בימים הקרובים
(צילום: Trent Inness/shutterstock)

חדשות

היהודי האחרון באפגניסטן צפוי להגיע לישראל בימים הקרובים

זבולון סימן טוב סרבן הגט והיהודי האחרון שהתגורר באפגניסטן בדרך לישראל. על פי הדיווחים: סימן טוב יגיע ארצה ויקבל ויזת תייר, זאת בהתאם להשלמת תהליך נתינת הגט לאשתו

   
היהודי האחרון באפגניסטן צפוי להגיע לישראל בימים הקרובים
(צילום: Trent Inness/shutterstock)
אא

היהודי האחרון שהתגורר באפגניסטאן עד להשתלטות מורדי הטליבאן, זבולון סימן טוב, נחת בשעה האחרונה בטורקיה, ומשם יעשה את דרכו לישראל.

ביממה האחרונה עזב את פקיסטן, אליה נמלט מקאבול, ונחת בטורקיה. לפי התכנון, בישראל הוא יקבל ויזת תייר וישהה פה כמה חודשים.

סימן טוב לא יקבל אזרחות אלא ויזת תייר בלבד, זאת עד שישלים את תהליך הגט אותו הוא צריך לתת לאשתו שנמצאת בארץ.

סימן-טוב סירב בעיקשות לעזוב את ארצו על אף שמשפחתו הקרובה מתגוררת בישראל, עד שב-5 באפריל 2021, בעקבות השתלטות הטליבאן על אפגניסטן, החליט לבסוף לעזוב והודיע כי בכוונתו לעלות לישראל תוך מספר חודשים.

בספטמבר 2021 עזב לבסוף את אפגניסטן לארצות הברית, אחרי שחש שהסכנה לחייו גברה. בכך הסתיימה, ככל הידוע, הנוכחות היהודית באפגניסטן. 

בשנות השבעים עזבו רוב בני הקהילה היהודית את קאבול, והתפזרו בעולם. אחרי הפלישה הסובייטית בדצמבר 1979 עזבו המשפחות היהודיות האחרונות את קאבול, ונותרו בה רק שני יהודים: זבולון סימן-טוב, שהיה מוכר שטיחים, ויצחק לוי, שהיה מעין רופא אליל.

שניהם הכריזו על עצמם כגבאי בית הכנסת היחיד שנותר בקאבול, עברו להתגורר במתחם הריק של בית הכנסת ושמרו עליו. לעיתים התקבצו שם אזרחים זרים או חיילים יהודים המוצבים במדינה, וכך המשיך בית הכנסת להיות פעיל מעת לעת.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך