רימה את עצמו: היהלומן רכש יהלום מזויף במחיר עתק
(צילום: EgolenaHK/shutterstock)

לקראת שבת

רימה את עצמו: היהלומן רכש יהלום מזויף במחיר עתק

הרב ארז קדוסי, לכבוד פרשת השבוע, פרשת לך לך, מכבד אותנו בסיפור שיכול לטלטל כל אחד מאתנו. מדובר ביהלומן שקנה יהלום מזויף לחלוטין מאישה ענייה, כשגילה זאת אולי כבר היה מאוחר מדי. כיצד הוא נחלץ מהסיטואציה המביכה?

   
רימה את עצמו: היהלומן רכש יהלום מזויף במחיר עתק
(צילום: EgolenaHK/shutterstock)
אא

בת ישראל הצדקנית, החליטה שהיא נושאת את כל המטלות עליה, מוטלת עליה האחריות בנוגע לביתה, לילדיה וכן היא עסוקה בפרנסה. וזאת בשביל שבעלה ילמד תורה במשך יום שלם ויזכה להיות אברך, תלמיד חכם בישראל.

והנה הגיע היום עקב ריבוי הוצאות הבית שנודע לה שבעלה נאלץ לעזוב את לימוד התורה עבור הפרנסה עקב ריבוי ההוצאות.

היא לקחה ספר תהילים ונשאה את עיניה לשמיים והתפללה לישועה: "אנא שבעלי ילמד יום שלם תורה, ממעמקים קראתיך ה' " (פרק ק"ל פס' א').

ואז זה קרה...
היא נזכרה שיש בחדרה יהלום ששמרה עוד מימי ילדותה, בהתרגשות רבה היא ניגשה ליהלום ואחזה ביהלום, היא הלכה לסוחר היהלומים שמשכנו סמוך לביתה, והגישה לו את היהלום. היהלומן הביט, בחן את היהלום היטב ודרך זכוכית מגדלת הוא מגלה את ששווי היהלום הוא - אינו שווה פרוטה.

ואז שאל הסוחר את האישה: לשם מה הנך מוכרת יהלום שכזה? והיא השיבה בעיניים דומעות: יש לנו קשיי פרנסה, בעלי יושב באהלה של תורה
ומכירת היהלום תהיה לנו לעזרה!

אמר לה היהלומן ששוויו של היהלום הוא 10,000$. "בבקשה ממך אין באפשרותי לשלם לך סכום מלא, אלא בתשלומים ובכל חודש אפקיד לך 500$ האם הנך מסכימה?"

דמעותיה זלגו מעצב הפכו לדמעות של שמחה, "מהשמיים שמרתי יהלום", כדי שיבוא יום ואמכור אותו עבור יהלום מלוטש במידות טובות והיקר ביותר בעולם זהו בעל שיושב ולומד בבית המדרש.

אחיי ורעיי, היהלומן גילה שהיהלום אינו שווה ערך, אבל כששמע את האישה הצדקנית וסיבתה המרגשת - החליט שהוא נותן צדקה בכל חודש בחודשו (כעשרים חודשים) כדי לתמוך במשפחה שלמה רק שהבעל ישב וילמד תורה.

ועל כך אומר שלמה המלך ע"ה: "עץ חיים היא למחזיקים בה תומכיה מאושר"(משלי ג , יח').

שנזכה לגאולה הקרובה במהרה בימינו, בברכת שבת שלום ומבורך.
הצב"י ארז קדוסי.
רימה את עצמו: היהלומן רכש יהלום מזויף במחיר עתק

תודה לזמרים ג'קי אליהו שמארח את גד אלבז בשיר "אתה יודע", האזינו:

(צילום: EgolenaHK/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך