צפו: נשיא המדינה נפגש עם נציגי הקהילה היהודית באוקראינה
צילום: חיים צח לע"מ

חדשות

צפו: נשיא המדינה נפגש עם נציגי הקהילה היהודית באוקראינה

נשיא המדינה: "אני מדגיש את המחויבות של מדינת ישראל כלפי קהילות ישראל כולן. זהו חיבור הדדי. הקהילות היהודיות בעולם, כמו גם זו שכאן, באוקראינה, הן מדגישות את החיבור, את מערכת היחסים עם מדינת ישראל ועם העם היהודי."

   
צפו: נשיא המדינה נפגש עם נציגי הקהילה היהודית באוקראינה
צילום: חיים צח לע"מ
אא

נשיא המדינה, יצחק (בוז'י) הרצוג, פגש היום, יום רביעי, ל' בתשרי, 6 באוקטובר, את נציגי הקהילה היהודית באוקראינה במסגרת ביקורו במדינה. במהלך המפגש ציינו המשתתפים את הקמתה הרשמית של קק"ל אוקראינה. השתתפו במפגש גם שגריר מדינת ישראל באוקראינה  -מיכאל ברודסקי, שר הבינוי והשיכון - זאב אלקין, הממונה על הדיאלוג עם אוקראינה, יו"ר המרכז להנצחת השואה באבי יאר - נתן שרנסקי, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית, מ"מ יו"ר הסוכנות היהודית יעקב חגואל, סגן יו"ר קק"ל ארנן פלמן וחברי הכנסת משה ארבל, מיכאל מלכיאלי, ויבגני סובה. 

"כאן על האדמה הזו נולדו וחיו כמה מהגדולים שבעמנו. עד כדי כך שלעיתים נדמה שאין עוד ארץ בעולם שלבניה הייתה השפעה מכרעת כל כך על תולדות העם היהודי בעת החדשה. כאן צמחו חלק מהדמויות החשובות ביותר של החסידות לדורותיה. כאן צמחו גדולי הספרות העברית ותנועת ההשכלה, אפילו להנהגה המדינית שלנו תרמו בני ובנות הקהילה האוקראינית. היום, אני שמח לראות ולשמוע שהקהילה היהודית באוקראינה היא דוגמה לחיוניות ורב גוניות, שמתנהלת בשיתוף פעולה מרשים בין הארגונים, הזרמים והמנהיגים הקהילתיים."
צילום: חיים צח לע"מ

הנשיא ציין את הזוועות ההיסטוריות שחוו יהודי אוקראינה ואמר: "כולנו מברכים ושמחים על היחסים הטובים בין ישראל לאוקראינה אך לצד זאת אל לאיש לעוות ולהשכיח את ההיסטוריה. ב-1941 היו באוקראינה 2.4 מיליון יהודים. יותר ממיליון וחצי נרצחו בידי הגרמנים ועוזריהם, בהם גם מקומיים. קול דמי אחינו זועק אלינו מן האדמה - אל תשכחנו. בערב יום הכיפורים לפני שמונים שנה הייתה באבי יאר לצלקת איומה על פני המוסר האנושי. בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא היה שם. כשאעמוד בעוד שעות ספורות ליד קבר האחים שעדיין רוחש שמות ופנים אדע מה שיודעים כולנו – אלו יכלו להיות הוריי, סבי או סבתי, כל אחד מצאצאי הנרצחים יכול היה לעמוד במקומי."

הנשיא הדגיש את חשיבות הקשר בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות ואמר: "כאן ובכל אתר. אני יודע שאני מדבר בשמי ובשם חברי השר הבכיר זאב אלקין שהוא יו"ר הצד הישראלי של הוועדה הבין-ממשלתית המשותפת ישראל-אוקראינה; וחבריי, חברי הכנסת משה ארבל, מיכאל מלכיאלי ויבגני סובה – שהם ראשי אגודת הידידות הפרלמנטרית ישראל-אוקראינה; כשאני מדגיש את המחויבות הזו של מדינת ישראל כלפי קהילות ישראל כולן. מדינת ישראל בכלל – על מוסדותיה וארגוניה, וידידיי הטובים אנשי הסוכנות היהודית – שנציגות מכובדת ויקרה מהם נמצאת כאן, עוסקים לילות כימים במלאכת הקודש הזאת, להגיע עד היהודי האחרון ולגעת בלבבו. כל אחד מבנינו הוא העשירי, כל אחד הוא המניין כולו. אנו שמחים כמובן לראות שהחיבור הזה הוא הדדי.
צילום: חיים צח לע"מ

"גם הקהילות היהודיות בעולם, כמו גם זו שכאן באוקראינה, מדגישות את החיבור ואת מערכת היחסים עם מדינת ישראל ועם העם היהודי. אכן, התמיכה בישראל, שניכרה בקרב של הקהילה היהודית-אוקראינית בזמן האירועים הביטחוניים שאירעו בשנים האחרונות – לא נעלמה מעינינו. בנוסף, עלינו לחזק את מוקדי הכוח שתמיד אפיינו את עמינו: החינוך היהודי חשוב מאין כמותו, שימור אופייה של הקהילה היהודית, הזיכרון המרחבי היהודי – מבתי כנסת ומרכזי קהילה ועד בתי עלמין יהודיים. כל אלה, תורמים לשותפות ולחיבור של כולנו, בני ובנות העם היהודי, בכל מקום בו אנו נמצאים."

הנשיא חתם את דבריו ובירך את קרן קיימת לישראל על חידוש פעילותה באוקראינה ואמר: "יש בכך סגירת מעגל ייחודית. הרי הוועד האודסאי החל לרכוש אדמות בארץ ולהקים מושבות הרבה לפני הקמת קק"ל. באודסה נזרעו זרעי הקרן הקיימת, זרעי הציונות. שלומה של הקהילה היהודית, כל קהילה יהודית, קשור בחוט לשלומה של מדינת ישראל. תודה לכם, העושים למען הקהילה העוסקים בצרכי ציבור באמונה הקדוש ברוך הוא ישלם שכרכם וישלח ברכה והצלחה במעשה ידיכם עלו והצליחו."

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות אמר בדבריו באירוע: ״פתיחתה של לשכת הקרן הקיימת לישראל באוקראינה, איננה סגירת מעגל אלא פתיחה של צוהר לקיומם של אינספור מיזמים למען המשך בניית הגשר בין כל חלקי עם ישראל. נמשיך לעבוד יחד עם כל הגורמים, לסייע, להעמיק את הקשר, לבנות את הגשר ולהגשים את המשך החזון הציוני לדורות הבאים. בבאזל, אמר הרצל "הקמתי את מדינת היהודים". עכשיו, כשמדינתנו כבר קיימת, אנחנו מקימים כאן, באוקראינה את הבסיס להמשך חזונו.״

ארנן פלמן, סגן יו"ר קק"ל הוסיף: "הקמת קק"ל אוקראינה היא רגע היסטורי, המסמל את הצלחתו של החלום הציוני ואת הידידות שיש בין המדינות והעמים. לאורך השנים הקשר בין יהודי אוקראינה לארץ ישראל נותר הדוק, הקמת קק''ל אוקראינה תעצים את הקהילה כאן ותעזור להדק עוד יותר את היחסים החמים שבין המדינות. לאחרונה נענתה קק"ל לבקשת ממשלת אוקראינה לשיתוף פעולה, העברת ידע וטכנולוגיה להקמת יערות ונטיעת מיליארדי עצים ברחבי אוקראינה, כחלק מתכנית ממשלתית לטיפול במשבר האקלים. אני מודה לנשיא המדינה שכיבד אותנו בנוכחותו באירוע."

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך