ביהמ"ש בבלגיה דחה עתירת הקהילה היהודית על החוקים נגד השחיטה
(צילום: By Shlomit Koslowe/shutterstock)

חדשות

ביהמ"ש בבלגיה דחה עתירת הקהילה היהודית על החוקים נגד השחיטה

ועידת רבני אירופה: "הפסיקה קובעת שבלגיה מצטרפת למדינות שבהן נאסרה השחיטה בהשראת התקופה הנאצית"

   
ביהמ"ש בבלגיה דחה עתירת הקהילה היהודית על החוקים נגד השחיטה
(צילום: By Shlomit Koslowe/shutterstock)
אא

בית המשפט לחוקה בבלגיה דחה את עתירת הקהילה היהודית בבלגיה כנגד החלטת בתי הפרלמנט הבלגים במחוזות וולניה ופלנדריה מלפני כשנתיים וחצי וקבע כי "החלטות הפרלמנטים הבלגיים בנושא שחיטה כשרה חוקיות אינן נוגדות את החוקה הבלגית. חל איסור לבצע שחיטה כשרה במחוזות וולוניה ופלנדריה שבבלגיה".

כזכור, בעקבות העברת החוק נגד השחיטה בשתי המחוזות בבלגיה עתרה הקהילה היהודית, בראשות רבה של בלגיה ונציג  'ועידת רבני אירופה' במוסדות האיחוד האירופי הרב אברהם גיגי, לבית המשפט החוקתי בבלגיה בטיעון כי החקיקה הזו נוגדת את החוקה הבלגית והאירופית. ביהמ"ש לחוקה בצעד תקדימי העביר את חלקה של העתירה בנוגע לחוקת אירופה לבית המשפט לזכויות אדם של האיחוד האירופי בלוקסנבורג.

לפני כעשרה חודשים פסק בית המשפט בלוקסמבורג כי החלטת הפרלמנט הבלגי לאסור שחיטה כשרה בשני מחוזות במדינה, וולוניה ופלנדריה, אינן נחשבות לפגיעה בחופש הדת ע"פ חוקת האיחוד האירופי והן תקפות וחוקיות.

היום (ה') בית המשפט לחוקה בבלגיה החליט ליישר קו עם החלטת הפרלמנטים לפיה: חל איסור לבצע שחיטה כשרה במחוזות וולוניה ופלנדריה וכי אין באיסור שום פגיעה בחופש הדת ע"פ החוקה בבלגיה, שכן אם היהודים חפצים בשחיטה עצמאית עליהם לשחוט תוך הימום הבהמה, עובדה הנוגדת את ההלכה היהודית. 

נשיא 'ועידת רבני אירופה' ורבה של מוסקבה הגאון רבי פנחס גולדשמידט אמר כי: "למרות שאנו מאוכזבים מפסיקת בית המשפט, אנו בהחלט לא מופתעים. פסיקה זו מאשרת את האיסור על שחיטה דתית ומעמידה את בלגיה עם אותן מדינות מעטות אחרות שאיסורן על שחיטה נובע מהתקופה הנאצית". 

הרב אברהם גיגי שהיה כאמור בין העותרים אמר: 'זו החלטה המאמצת אפליה שמדיף ממנה ריח רע של אנטישמיות - הקביעה כיצד נשחט היא התערבות גסה בחיים היהודים והעובדה שהם מפנים אותנו למדינות אחרות כדי לצרוך בשר כשר מקוממת ומזלזלת כאחד'.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך