באורח נדיר: ספר תורה שהוברח דרך כנסייה הגיע לישראל
אילוסטרציה. (צילום: By William Cushman/shutterstock)

חדשות

באורח נדיר: ספר תורה שהוברח דרך כנסייה הגיע לישראל

על אף גילו המופלג הוא נשמר היטב, מלבד כמה אותיות שנמחקו על גבי הקלף. ספר התורה הזה מספר את סיפורן של קהילות שלמות בצרפת שהושמדו במהלך המלחמה והקריבו את חייהן כדי לשמר את המורשת היהודית

   
באורח נדיר: ספר תורה שהוברח דרך כנסייה הגיע לישראל
אילוסטרציה. (צילום: By William Cushman/shutterstock)
אא

ספר תורה עתיק, הוחבא בכנסייה בצרפת בתקופת השואה, התגלה על ידי ניצולת שואה מצרפת שרכשה אותו ועלתה עימו לישראל, כך דווח ביום שישי בעיתון ‘ידיעות אחרונות’.  

האישה, נ’, הייתה תינוקת בת כמה חודשים כשבשנת 1943 הוריה נאלצו לברוח איתה ועם שלושת אחיה הגדולים מביתם בעיירה נרבונה שבדרום צרפת. “השלטונות באזור בו גרנו שיתפו פעולה עם גרמניה הנאצית, וההורים שלי הבינו שחייבים לברוח מהר”, היא סיפרה.

“היהודים היו מותקפים על ידי מקומיים וחלק מהמשפחה של אימא שלי הועברה למחנות ריכוז בצרפת ובגרמניה. היה פחד גדול בקרב היהודים וברחנו לכפר קטן שם הוסתרנו במשך כל המלחמה, יחד עם יהודים נוספים, על ידי חסידי אומות העולם ובזכותם שרדנו”.  

לפני כמה שנים נודע לה מסוחר עתיקות מקומי שבכנסייה בכפר האטסטאט, מוחבא ספר תורה עוד מימי המלחמה.

“היהודים באותה תקופה סבלו מאלימות וביזה”, המשיכה ותיארה נ’. “הם פחדו שספרי התורה יישרפו ויחוללו ולכן פנו לכנסייה וביקשו להחביא שם את הספרים. כששמעתי על ספר התורה התרגשתי מאוד וביקשתי מסוחר העתיקות לברר מה צריך לעשות כדי להוציא אותו משם.  

"הוא בדק מול ראשי הכנסייה ונקב בסכום כסף. לא מדובר בסכום קטן, אבל לא היה לי ספק בכלל שאני הולכת לפדות את הספר הזה. בעלי ואני רכשנו את ספר התורה ושמרנו אותו בביתנו עד שהחלטנו לעלות לישראל”.  לפני כחודשיים נ’ ובעלה עלו לארץ ואיתם ספר התורה שנכתב בסביבות 1750.

בארץ היא יצרה קשר עם הרב אברהם קריגר, ראש מרכז “שם עולם”, וביקשה להפקיד בידיו את הספר.  “אחרי שנים שנשמר בכנסייה ספר התורה מגיע לביתו, ועוד בחג שמחת תורה”, אמר קריגר אחרי שהספר הועבר למרכז.

“על אף גילו המופלג הוא נשמר היטב, מלבד כמה אותיות שנמחקו על גבי הקלף. ספר התורה הזה מספר את סיפורן של קהילות שלמות בצרפת שהושמדו במהלך המלחמה והקריבו את חייהן כדי לשמר את המורשת ולשמור על מה שמייחד את היהודים בכל דור ודור ובכל מקום”.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך