תרומות
בזכות ארבעת המינים: סוד ההצלחה בחיים
(צילום: By Worthington Media Service/shutterstock)

סוכות

בזכות ארבעת המינים: סוד ההצלחה בחיים

הרב ארז קדוסי, מביא לפנינו את התכונות המופיעות בכל אחד מארבעת המינים, עליהם בירכנו בחג הסוכות. קראו את דבריו החשובים של הרב וסוד ההצלחה המופיעה בהם

   
בזכות ארבעת המינים: סוד ההצלחה בחיים
(צילום: By Worthington Media Service/shutterstock)
אא

תכונותיהם של ארבעת המינים:
הלולב - היושר:
אופן גידולו בצורה ישרה (כעמוד השדרה), מכאן על האדם להיות ישר בכל ענייניו ועסקיו הרוחניים והגשמיים. ישר ראשי תיבות: יהא שמא רבה, וכך אנו שותפים למעשה בראשית יחד עם מלך המלכים ומקדשים שם שמיים "באמונה תמימה", בכל מעשינו, וכך זוכים לברכה ולהצלחה בהשגחת הבורא יתברך, לשפע ברכה והצלחה. 

ועל כך אומר דוד המלך ע"ה בתהילים: "כי ישר דבר ה' וכל מעשהו באמונה" (תהילים פרק ל"ג פסוק ד'). 

הדס - הצניעות:
כאשר מביטים בהדס ניתן להבחין בצורת גדילת העלים המשולשים המכסים את הגבעול בצורה שכמעט לא ניתן לראות אותו. 

זה מסר לאדם שכל מעשיו יהיו בצניעות הן בביתו, במקום לימודיו ועסקיו ועוד .עלי ההדס דומים לעינים וכך זוכים  שלא ישלוט עין הרע".

אומר שלמה המלך ע'"ה (בספר משלי): "טוב עין הוא יבורך" ועוד, במקום שיש צניעות שם שורה השכינה ויש הגנה מכל סכנה. ועל כך אומר שלמה המלך ע"ה: "עוז והדר לבושה ותשחק ליום אחרון" (פרק ל"א פסוק כ"ה).

אתרוג - לב טהור:
האתרוג דומה ללב האדם, מהיום אנחנו עם 'לב נקי', כפי שבודקים את כשרות האתרוג ללא נגע של כתם, כך עלינו 'לבחון את לבבנו שאין בו כתם'. 
כלפי כל אדם וכך תפילתנו תתקבל, על ידי כוונת הלב כשהלב נקי, התפילה עולה כחץ החוצה רקיעים. ועל כך אומר דוד המלך: "לב טהור ברא לי אלוקים, ורוח נכון חדש בקרבי".

ערבה - ערבות:
רומזת לשפתיים שכל דיבור שלנו צריך להיות בעריבות בנעימות, בנחת, וכך מונעים מחלוקות וזוכים לשלום בית שמביא לפרנסה טובה, אומר דוד המלך ע"ה: "ימלא פי תהילתך כל היום תפארתך", שלכל דיבור שנוציא מפינו, נקדים שבח לבורא עולם.

אחיי ורעיי היקרים ואהובים, לסיכום נזכור את ארבעת הכללים הבאים: יושר, צניעות, לב טהור וערבות בדיבור - בזכותם נזכה לברכה ולהצלחה בכל מהלך חיינו.

בכל ארבעת המינים ישנן ארבע תכונות שונות: הלולב - יש טעם ואין ריח. ההדס - יש ריח ואין טעם. האתרוג - יש טעם ויש ריח. הערבה - אין ריח ואין טעם. ובכל זאת לא ניתן לקיים את המצווה בשלמות בלעדיי אחד מן המינים, כי בכל אחד תלויה הברכה, כך על ידי אחדות עם ישראל נזכה לגאולה במהרה.

האתרוג דומה ללב, אומר הבן איש חי רמז נפלא: לב אחד (=45 בגימטרייה), גם המילה גאולה (היא 45 בגימטרייה).
בזכות הצדיקים הרומזים לאתרוג שיש בו טעם וריח, נזכה להידבק במעשיהם של הצדיקים, ואהוב כל אחד מישראל.

יהי רצון שבזכות אהבת החינם, כוח הוויתור והאחדות של עם ישראל, נזכה לבית מקדשינו במהרה.
הרב ארז קדוסי.

בזכות ארבעת המינים: סוד ההצלחה בחיים

האזינו לשירו של חיים אביטל 'מודים על הכל', שיר משמח לקראת הושענא רבה:

(צילום: By Worthington Media Service/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך