חרפה: ראש הממשלה בנט יאשר לרפורמים דריסת רגל בכותל המערבי
(צילום: By lev radin/shutterstock/ By Sean Pavone)

חדשות

חרפה: ראש הממשלה בנט יאשר לרפורמים דריסת רגל בכותל המערבי

חבר הכנסת גלעד קריב הניח על שולחנו של נפתלי בנט מספר מתווים אפשריים למתווה כותל אשר מרחיק לכת. אחד מהם כולל זמני תפילות לרפורמים ברחבה המרכזית.

   
חרפה: ראש הממשלה בנט יאשר לרפורמים דריסת רגל בכותל המערבי
(צילום: By lev radin/shutterstock/ By Sean Pavone)
אא

עוד חרפה מבית ממשלת השמאל: על שולחנו של ראש הממשלה נפתלי בנט הונח מתווה כותל רפורמי, הכולל זמני תפילות לרפורמים ברחבה הכללית – כך מדווח  כתב החרדים והדתות של ערוץ 20 קובי בורנשטיין.  

בשנת 2016 אושר בממשלה מתווה לפיו רחבת הכותל תחולק לשלושה: כניסה לגברים, כניסה לנשים וכניסה מעורבת, דרכה אמורים היו להיכנס הארגונים הרפורמים להם הוקצתה רחבה נפרדת בחלק הדרומי. 

לאחר שקמה סערה ציבורית גדולה סביב המתווה, בוטל בעקבות דרישת חברי הכנסת החרדים אשר איימו לפרוש מהממשלה באם יאושר.

טענת החרדים הייתה שאמנם לא מדובר ברחבה הרגילה, הצפונית, אך עדיין גם לה יש את הקדושה של הכותל ואין נכונות שיתקיימו שם תפילות רפורמיות. 

מאז הנושא נמצא בבג”ץ ומתנהלים סביבו דיונים חוזרים ונשנים.  על פי החשיפה של קובי בורנשטיין, על שולחנו של בנט הונחו מספר מתווים. המתווה הראשון שהונח קבע שהרחבה כולה תהפוך לרחבה שוויונית, מתווה שכמובן נדחה על הסף.

שני מתווים נוספים שהונחו על שולחן ראש הממשלה כללו את המתווה המקורי שהוגש בעבר ומתווה נוסף מרחיק לכת אותו בנט לא דחה. 

המתווה, אותו לא דחה בנט על הסף, כולל זמנים לתפילות רפורמיות ברחבה הכללית הרגילה, מה שאומר שבזמנים מיוחדים כמו למשל ראשי חודשים יוכלו הרפורמים לקבל זמני תפילות ברחבת הכותל הרגילה. 

על פי הדיווח של קובי בורנשטיין, ראש הממשלה נפתלי בנט לא דחה את ההצעה. בלשכתו לא מכחישים ומסרבים להתייחס לפרטי המתווה. 

חה”כ מאיר פרוש הגיב לחשיפה ואמר כי “הרפורמים מנסים לנעוץ טלפייהם בקודש הקדשים של העם היהודי ולהשיג דריסת רגל במקום הקדוש. אם יתקפלו בפניהם זה יהיה פתחון פה מסוכן למשנאי הדת והיהדות בעולם ובארץ הקודש. מדוע ראשי המדינה אינם מתנזרים מהרפורמים שלהם חלק גדול של התבוללות היהודים בארה”ב, וקשר ישיר לשואה הרוחנית שעוברת על יהדות הגולה שם״. 

ח”כ משה אבוטבול הגיב על הפרסום: “נקווה ששרשרת הטעויות הבלתי נפסקת תעצר אצל רוה”מ באישור מתווה לליצני הרפורמים להתפלל בכותל למה ולמי שלא בדיוק הם מאמינים בו”. חבר הכנסת איתמר בן גביר הגיב לדיווח ואמר כי ראש הממשלה איבד את המצפון היהודי: "בנט וויתר על הריבונות של הר הבית בתמיכת האחים המוסלמים. עכשיו הוא רוצה לוותר על הכותל לפרובקטורים שמסוגלים לחגוג בכותל בר מצווה לכלב. בנט איבד את המצפון היהודי".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך