תרומות
סיפור מבעית: כמה יכולה לעלות בקשת מחילה פעוטה?
(צילום: Billion Photos/shutterstock)

יהדות

סיפור מבעית: כמה יכולה לעלות בקשת מחילה פעוטה?

הרב ארז קדוסי לקראת יום הדין, ובמיוחד לחודש אלול מביא לפנינו סיפור מזעזע שהתרחש בכיתה. לפני שנים רבות המלמד, המחנך של אותה הכיתה השפיל תלמיד שנשא איתו את הצלקת במשך זמן רב אחרי כן. לא ייאמן כמה בקשת סליחה יכולה לעלות.

   
סיפור מבעית: כמה יכולה לעלות בקשת מחילה פעוטה?
(צילום: Billion Photos/shutterstock)
אא

מדובר בסיפור שקרה בזמן השיעור בכיתה מלאה; אחד התלמידים איחר לכיתת הלימוד, ומבלי לשמוע את סיבת האיחור המלמד (המחנך) השפיל את התלמיד בפניי כל הכיתה בצורה בזויה כל כך! כל ילדי הכיתה הביטו במחזה המביך, בעוד פניו של התלמיד האדימו, התלמיד המושפל הגיע למצב דיכאוני שהשפיע לכל אורך חייו וליווה אותו במשך שנים רבות אחרי המקרה המצער.

כשמשפילים אדם בפני אנשים זו "צלקת בנפש האדם", והנה התלמיד המושפל הגיע למצב נפשי שהדרדר ונכנס לדיכאון עמוק!  נוטים להגיד תמיד: "הזמן הוא התרופה". אבל עם השנים המצב החמיר יותר ויותר עד שאותו תלמיד התבגר, היה צריך להקים משפחה, בעקבות המצב הוא לא היה יכול לשאת אישה ונשאר רווק.

השנים חלפו, באחד הימים החליט המלמד לערוך פגישת מחזור כיתתית, לכל אותם התלמידים שהתחנכו אצלו באותה התקופה, הוא ריכז את רשימת התלמידים. בעת האסיפה כולם החלו לעלות זיכרונות מהעבר, מהלמידה המשותפת והחוויתית. כמו כן, נזכרו גם "בתלמיד המושפל".

המלמד חשב, והחל לעשות חשבון נפש, הוא החליט שלפני פגישת המחזור הכיתתית, לאתר את התלמיד, להגיע לביתו לבקשת מחילה. וכך עשה - המלמד הגיע לביתו וראה אותו שהוא יושב לבדו שקוע בעצבות. מיד המלמד הבין את החומרה שנגרמה לו, כתוצאה מההשפלה פניו של התלמיד הופנו כלפי מטה, המראה שלו היה אומלל, זה נגע בליבו של המלמד. המחנך החל לבקש  בתחנונים: "אני מבקש מחילה" ופרץ בבכי נסער, התחנן שימחל לו על חטאו הגדול.

התלמיד היה מאופק, הוא שמר בלבו את הדבר, את הכעס, את ההשפלה והבזיון שנעשה לו. מול כל עיניהם של חבריו לכיתה. על אף שחלפו שנים רבות, הוא לא היה מסוגל להביט בפניו של המלמד, סובב את ראשו וסרב לשמוע מילה וחצי מדבריו של המלמד.

למרות זאת, המלמד לא ויתר והפציר: "בבקשה ממך, תמחל לי!". תלמידו ראה שהמלמד מבקש פיוס בתחנון רב, והשיב לו התלמיד (שהיה כבר בן 40+) שהוא מוכן למחול למחנך בתנאי אחד: "כיון שההשפלה נעשתה לפני כל חברי הכיתה אני מבקש שתאסוף לביתי את כל חברי שנכחו ותתנצל בפניהם על מה שעשית לי, ואז אמחול לך בלב שלם!".

המלמד יצא מיד לאתר את מקום מגוריהם של כל התלמידים מתוך הרשימה, שלמדו באותה כיתה - חלקם התחתנו, הקימו משפחה. אחרי מאמצים רבים איתר אותם הרב, ויצר עימהם קשר, הוא גילה שרוב התלמידים לשעבר מתגוררים בחוץ לארץ, עשה חשבון מהיר כמה יעלה לו להזמין כרטיסי טיסה על חשבונו (טיסה לארץ וחזרה).

התברר לו שעלות קיום התנאי מהתלמיד יעלה לו למעלה מעשרים אלף דולר!
נכנס המלמד לאחד מגדולי הדור ושאל, האם הוא מחויב להוציא סכום כזה עבור בקשת מחילה?
ולשאלתו השיב לו גדול הדור: "אילו היית עושה, חלילה, תאונה במכוניתך והיית דורס ילד, והוריו היו תובעים אותך למשפט, ובעקבותיו אתה עלול לשבת עשר שנים בבית הסוהר, לא היית מוציא סכום כסף כזה עבור עורכי דין?"

"ואם כן", סיים הרב ואמר: "על אחת כמה וכמה שכדי להינצל מעונש - מבית דין של מעלה, הנך מחוייב לשלם את סכום הטיסות ולהביא את התלמידים מחוץ לארץ לביתו של תלמידך ולבקש ממנו מחילה".

אחים יקרים ואהובים, כתוב בפרקי אבות (פרק ג',טו'): "המלבין פני חברו ברבים...אין לו חלק לעולם הבא".

נותרו מספר של שבועות להגיע לראש השנה וביום הכיפורים זה הזמן של כולנו יחד לערוך חשבון נפש, אנו מתפללים מול בורא עולם בסליחות: "מה נדבר ומה נצטדק, נחפשה דרכינו ונחקורה, ונשובה אליך".

אחיי ורעיי, "עברות שבין אדם לחברו אין יום הכיפורים מכפר עד שירצה את חברו", בן אדם מה לך נרדם? זה הזמן לבקש מחילה.
יהי רצון שנזכה במהרה בזכות אהבת חינם לגאולה ולבית המקדש. אמן.
מזכה הרבים, ארז קדוסי.
סיפור מבעית: כמה יכולה לעלות בקשת מחילה פעוטה?

תודה רבה לזמר עומר ביטון על השיר החדש עם בואו של חודש אלול, במסר שנוגע ללב ולנשמה; שם השיר "מחילה"
תאזינו!

(צילום: Billion Photos/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך