תרומות
`
זה מה ששואלים את האדם כשהוא מגיע לעולם האמת
(צילום: By MarinaP/shutterstock)

יהדות

זה מה ששואלים את האדם כשהוא מגיע לעולם האמת

הרב רפאל אוחיון מזהיר מפני מי עלינו להיזהר. וגם בהמשך התוכנית מבאר לנו את המאבק בין הגוף לנשמה מוביל למעשה לתובנות חשובות שעלינו להכיר.

   
זה מה ששואלים את האדם כשהוא מגיע לעולם האמת
(צילום: By MarinaP/shutterstock)
אא
(צילום: By MarinaP/shutterstock)

בספרו דרך ה' מסביר הרמח"ל שיש לאדם שתי כוחות שפועלים במקביל. האחד זאת הנפש הרוחנית שהיא שואפת ללמוד תוטרה ולהתעלות בעבודת ה' מתוך ההבנה שזה התפקיד שלה בעולם.

מצד שני, ישנה את הנפש הבהמית הרצונות הגשמיים כמו אוכל, שינה ושאר התענוגות שבעצם גורמים לאדם לרצות דווקא את ההנאות החומריות שנמצאות בארץ.

אז איך משלבים בין הכוחות? ברור לנו שהאכילה משמשת לתענוג עם חומרים שגורמים לכך אחרת כל ההנאות לא היו קיימות; לכן- אם נבין שהמטרה של לימוד התורה היא להתענג על ה' זה יראה אחרת

הרי המטרה היא העולם הבא כמו אחד שלומד הרבה שנים כי בעתיד הוא יודע שכך תהיה לו הצלחה ותענוג. התורה והמצוות הם למעשה ההקדמה לעולם הבא ומי שמקיים אותם בתענוג ובשמחה יזכה לרוב שפע.

להלן דברי הרמח"ל בהם עוסק השיעור:

"ואולם להיות הדבר הזה נשלם כראוי, גזרה החכמה העליונה שיהיה האדם מורכב משני הפכים, דהיינו מנשמה שכלית וזכה, וגוף ארציי ועכור, שכל אחד מהם יטה בטבע לצדו.

דהיינו: הגוף לחומריות והנשמה לשכליות, ותמצא ביניהם מלחמה, באופן שאם תגבר הנשמה, תתעלה היא ותעלה הגוף עמה, ויהיה אותו האדם המשתלם בשלמות המעותד, ואם יניח האדם שינצח בו החומר, הנה ישפל הגוף ותשפל נשמתו עמו, ויהיה אותו האדם בלתי הגון לשלמות, ונדחה ממנו ח"ו.

ולאדם הזה יכולת להשפיל חומרו לפני שכלו ונשמתו, ולקנות שלמותו כמו שביארנו.

עוד כתבות שיעניינו אותך