תגלית היסטורית: במהלך שיפוץ בית עלמין נמצא חדר הטהרה העתיק
המקווה. (צילום: הקהילה היהודית במולדובה)

ארכיאולוגיה

תגלית היסטורית: במהלך שיפוץ בית עלמין נמצא חדר הטהרה העתיק

במהלך שיפוץ מקיף בית העלמין העתיק של העיירה היהודית רשקוב, בבסרביה (כיום חלק ממולדובה) נמצא במפתיע חדר הטהרה העתיק שהשתמר כמו בזמן שפעל לפני עשרות שנים

   
תגלית היסטורית: במהלך שיפוץ בית עלמין נמצא חדר הטהרה העתיק
המקווה. (צילום: הקהילה היהודית במולדובה)
אא

בית העלמין היהודי של העיירה רשקוב שהוזנח והופקר למעלה מ80 שנה, עובר בימים אלה פרוייקט שימור ושיפוץ רחב היקף. העיירה רשקוב שבטרנסניסטריה, מולדובה היתה מרכז יהודי שוקק עד לשנות השלושים של המאה הקודמת. החיים היהודיים כללו בתי כנסת ובתי מדרש והתגוררו בה גדולי החסידות כמו תלמידי הבעש"ט הרב יעקב יוסף כ"ץ (בעמח"ס תולדות יעקב יוסף), רבי שבתי מרשקוב ורבנים חשובים נוספים.  

את פרוייקט השיפוץ מוביל רבה של מולדובה הרב פנחס זלצמן יחד עם הקהילה היהודית בקישינב וארגונים יהודיים נוספים. הרב זלצמן שמחולל מהפכה של החייאת היהדות במולדובה כולה בשנים האחרונות, לקח על עצמו את נושא שיקום בתי העלמין היהודיים רק בעיירות נידחות ומרוחקות כמו רשקוב וערים נוספות ברחבי טרנסניסטריה.
בית הקברות הישן. (צילום: הקהילה היהודית במולדובה)

במלאכת החיפוש והשיפוצים לוקחים חלק גם ראש הקהילה היהודית באזור מר יורי קרייכמן, יו"ר המועצה המתאמת לסיוע טכני והומניטרי מר יבגני בורמיסטרוב וראש הנהלת הכפר רשקוב מר אולג ברשדסקי.

השבוע, במהלך פעולות השיקום, למיפוי וגילוי המצבות בתוך סבך הצמחיה הפראית והמצבות השבורות בחלקן, מצאה לפתע המשלחת את חדר הטהרה המקורי בו השתמשו עד שנת 1931. חדר הטהרה השתמר במלואו, כולל הציוד ומיטת השיש.
 

הרב פנחס זלצמן רבה הראשי של מולדובה אמר כי "ההיסטוריה של יהדות מולדובה מלאה בדמויות הוד וחיים יהודיים תוססים, לצד פוגרומים קשים שידעה הקהילה המקומית. התגלית המפתיעה היא תחושה של חיבור היסטורי, לעבר היהודי המפואר של האזור והכפרים בהם גדלו וכיהנו כרבנים גדולי וענקי החסידות כמו בעל התולדות יעקב יוסף, והמקובל רבי שבתאי מרשקוב בעל מחבר הסידור המפורסם ע"פ כוונות האר"י הקדוש. זאת תחושת שליחות אדירה לחדש ולאתר את העבר היהודי של מולדובה וטרנסניסטריה במיוחד לאור ההתעוררות היהודית בשנים האחרונות במולדובה כולה".
(צילום: הקהילה היהודית במולדובה). במקום התגלית

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך