מתחילים מסכת סוכה; מהן סגולותיה?
(צילום: alefbet/shutterstock)

בין המצרים

מתחילים מסכת סוכה בדף היומי: וסגולותיה?

בכ"ט בתמוז - ערב ר"ח מנחם אב, מתחילים רבבות ישראל ללמוד את מסכת סוכה במסגרת 'הדף היומי'. מה זוכה מי שהוגה במסכת סוכה? איך יש בכוחה להפוך ימים אלו לששון ושמחה? ומהי סגולתה המרכזית? הרב נתנאל חיים שרון במאמר חשוב שאתם חייבים לעצמכם.

   
מתחילים מסכת סוכה; מהן סגולותיה?
(צילום: alefbet/shutterstock)
אא

מצויים אנו בימים קשים לישראל, ימי בין המצרים, אשר כל רודפי עם ישראל השיגו אותנו בימים מועדים לפורענות אלו.

בשנת ה'תשס"ו (2006), ערב מלחמת לבנון השניה, התייעצו עם מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל אם להיכנס למערכה בלבנון, תשובתו היתה חד משמעית כי מאחר והימים הם ימי בין המצרים, ראוי להימנע, מאחר ומזלם של ישראל אינו כבשגרה.

לבסוף החליטה ממשלת ישראל להיכנס למערכה, ולצערנו הרב בסיומם של 34 ימי לחימה, מנה עם ישראל 166 הרוגים הי"ד.

לעומת זאת בשנת ה'תשע"ד, בימים אלו ממש, נכנסה ישראל למערכה בעזה במסגרת מבצע "צוק איתן". זו היתה המערכה ארוכה עוד יותר, 50 ימים תמימים. על אף ההרוגים הלא מעטים הי"ד, זכה עם ישראל לניסים מעל הטבע, על אף הימים הקשים של 'בין המצרים'.

כשנשאל הגאון רבי יצחק זילברשטיין שליט"א על שום מה זכה עם ישראל לנפלאות מעל לגדר הטבע בימים כה קשים לישראל, השיב הרב, שהתשובה טמונה במסכת הנלמדת בימים אלו במסגרת 'הדף היומי'.. היתה זו מסכת מגילה העוסקת בעניני חג הפורים. אמר הרב: בכח מסכת מגילה להפוך את ימי בין המצרים לימי שמחה כימי פורים, אשר "ישלטו היהודים המה בשונאיהם".

 >>> הצטרפו לדף היומי של ערוץ 2000

לאור המעשה, נשכיל לדעת מה בכוחה של מסכת סוכה כשהיא מתחילה להילמד בערב ראש חודש מנחם אב. דוקא בימים בהם האבלות עולה דרגה, ואנו מתכנסים עוד יותר באבל על חורבן שני בתי המקדש ויציאתנו לגלות, דוקא אז מצפים אנו מהשי"ת שיפרוש עלינו סוכת שלום, ויקים לנו את סוכת דוד הנופלת לגאולת כלל עם ישראל.

סגולת מסכת סוכה אינה רק לכלל, אלא אף לפרט; בספר 'סגולת ישראל' מביא סגולה להינצל מחלוקת: "ילמד מסכת סוכה בכל ימות השנה, כמו שנאמר: "תצפנם בסוכה מריב לשונות".

חשוב לזכור, כי בכוח לימוד התורה אדם ניצול מכל דבר רע, שהרי התורה הקדושה "אגוני מגנא ואצולי מצלא", היא מגינה ומצילה מכל פורענויות. זאת ועוד, אמרו חז"ל (ילקוט שמעוני על הנ"ך, תתקל"ה): "רב הונא אמר, נכשל אדם בעבירה שהוא חייב בה מיתה בידי שמים, מה יעשה ויחיה? יתעסק בתורה, אם היה רגיל לקרות דף אחד יקרא שני דפין, לשנות פרק אחד ישנה שני פרקים". הרי שבהוספת דף יומי, זוכה אף להינצל ממיתה בידי שמים.

נמצא אפוא שבסגולת זו מי שיצטרף ללמוד מסכת סוכה יחד עם כל קהל לומדי הדף היומי, זוכה להשגחה פרטית מאת השי"ת של מי שעוסק בתורה, זוכה להינצל ממחלוקת, מזכה לכלל עם ישראל להפוך ימים אלה לימי שמחה וששון, נמחלים לו עוונות חמורים, ועונשי מיתה בידי שמים מתמתקים ממנו. אשרי אדם יזכה לכך!

בספר 'סגולת ישראל' מביא סגולה להינצל מחלוקת: "ילמד מסכת סוכה בכל ימות השנה, כמו שנאמר: "תצפנם בסוכה מריב לשונות".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך