זעזוע: בטיול מטעם משרד החינוך הוצג לילדים שריפת שם השם
אילוסטרציה (צילום: Dmitry Pistrov/shutterstock)

חדשות

זעזוע: בטיול מטעם משרד החינוך הוצג לילדים שריפת שם השם

המשכן לאומנויות מציג: שריפת שם השם מול ילדי ישראל. בן גביר זעק במליאה: "אם היה מדובר במוחמד – הייתה פורצת אינתיפאדה"

   
זעזוע: בטיול מטעם משרד החינוך הוצג לילדים שריפת שם השם
אילוסטרציה (צילום: Dmitry Pistrov/shutterstock)
אא

חרפה: במסגרת טיול של משרד החינוך נלקחו ילדי גן ממלכתי-דתי ביישוב גדעונה למשכן לאמנות בעין-חרוד. במהלך הטיול הושיבו את הילדים מול סרטון וידאו בו מופיע מיצג של שריפת שם השם. בסרטון נראה האמן כותב את שם השם על דף גדול ואז מעלה אותו באש רחמנא ליצלן.

אלעד צדיקוב, מנכ”ל אופק ישראל-המטה להסברה יהודית, וחבר מועצת העיר הרצליה, שבלשכתו התקבלה התלונה על המיצג, אומר: “בקיבוץ שרבים ממקימיו הם ניצולי שואה שהוריהם נשרפו רק משום שהם יהודים – מוצאים לנכון, לשרוף את שם אלוקי ישראל. ואנחנו גם מממנים את זה”.

במכתב ששלח לשרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, ושר התרבות חילי טרופר, הוא כותב, תחת הכותרת “מיצג שריפת שם השם לילדי מערכת החינוך בגלבוע”:

“נחרדנו לקבל את תלונת הוריי גן הממ”ד ביישוב גדעונה, המועצה אזורית גלבוע.

ילדי הגן, כמו גם ילדי מסגרות החינוך האחרות באזור, נלקחו ל’סיור תרבותי’ במשכן לאמנות עין חרוד, בה הוצג ב’אנינות טעם תרבותית’ – מיצג מופע שריפת שם השם המפורש.

מיותר להדגיש עד כמה המסר המזעזע, המעניק לגיטימציה ‘אומנותית’ לשרוף את שם השם – הינו בלתי מתקבל על הדעת, חורג מכל טעם והגיון וגובל בפשיעה חינוכית, כאשר הוא מוצג לילדי מערכות החינוך, כאילו לגיטימי וראוי לשרוף את שם אלוקי ישראל”.

צדיקוב מוסיף: “תשובתם הדלה והמגוחכת של הנהלת המשכן, בתואנה כי המיצג לא מיועד לציבור דתי – מעיד על רפיסות הערכים והמוסר באצטלה של נאורות תרבותית”.

צדיקוב מדגיש: “בטוחני כי משכן האמנות לא היה מפרסם שום פגיעה בדת או בסמל ציבורי אחר. אך כאשר מגיעים לשם אלוקי ישראל באותיותיו המפורשות – אותה ‘הנהלה נאורה’ מורה לעצמה היתר לרמוס במזיד ולשרוף את היקר מכל לעם ישראל.

“הנני מזועזע כי דווקא בקיבוץ, בו חלק גדול ממקימיו ותושביו הינם ניצולי שואה – שבני משפחותיהם עלו על מזבח העקידה ונשרפו למוות רק בשל היותם יהודים על ידי הנאצים ימ”ש – מוצאים לנכון לשרוף את שם אלוקי היהודים”.

צדיקוב דורש “טיפול מיידי ומשמעתי כנגד האחראים, ביטול והסרת המיצג לאלתר מהמשכן לאמנות עין חרוד, וכן תקנות ברורות לכלל אתרי התרבות בישראל ביחס הראוי למסורת ישראל וסמליה.

“בצער רב דומני, כי לא ניתן יותר לסמוך על חוש תרבותי בריא ושיקול דעת סביר במדינת ישראל”.

ח"כ בן גביר מסר בתגובה: "אם היה מדובר במוחמד, הייתה פורצת אינתיפדה במדינת ישראל וכל העולם היה מזדעזע, אבל כשמדובר באלוקי ישראל כולם שותקים. צריכים להסיר את מיצג החרפה המזוויע הזה, לפני שתפרוץ מהומה ובנוסף, להפסיק לאלתר כל תקצוב ממשלתי למי שפוגע בקודשי ישראל וברגשותיו של העם היהודי המאמין".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך