הסיפור המצמרר על היהודי שהחליט לחתום שותפות עם בורא עולם
הרב שניר גאוטה. אילוסטרציה (צילום: Jaromir Chalabala/shutterstock)

יהדות

מצמרר: היהודי שחתם על חוזה שותפות עם בורא עולם

סיפור מפעים על יהודי, בעל בית מרזח, שהחליט החלטה די תמוהה - לחתום על שותפות עם הקב"ה, וכיצד זה התבטא בשטח? | צפו בסיפור המרטיט מהרב שניר גאוטה

   
הסיפור המצמרר על היהודי שהחליט לחתום שותפות עם בורא עולם
הרב שניר גאוטה. אילוסטרציה (צילום: Jaromir Chalabala/shutterstock)
אא
הרב שניר גאוטה. אילוסטרציה (צילום: Jaromir Chalabala/shutterstock)

סיפור מופלא על האוהב ישראל מאפטא אשר קבור באותו מקום באוהל ליד הבעל שם טוב במזיבוז' שבאוקראינה והייתה בו אהבת ישראל גדולה, שנקרא כך על שם ספרו החשוב והעמוק.

הוא סיפר לתחמידיו על יהודי בשם מנדל שבאופן מוזר אמרו עליו שהוא צדיק גדול ושכל הברכות שלו מתגשמות, הוא היה גר בסמוך אליו ולכן הוא החליט לנסוע ולתהות על קנקנו.

כשהגיע לעיירה הוא שאל על האיש ואז אמרו לו שהוא בעל בית המרזח ברחוב מסויים. בית מרזח זה למעשה מקום שבו נפגשים ובעיקר שותים יין או בירה.

זה היה לו מוזר - איך יהודי חשוב וצדיק כזה, נמצא דווקא במקום כזה? וכשהגיע הוא נדהם לגלות דבר מעניין מלא אנשים ניגשו למנדל וביקשו ברכה על פרנסה, ילדים, בריאות ועוד .

מנדל היה מברך אותם ומבטיח להם ישועות, כל אחד לפי מה שביקש. הרב היה המום. הוא ניגש אליו וביקש אם יוכל לישון אצלו, כי נתקע בעיר.

כך הוא חשב אולי יתהה על הדבר הזה שבו הוא מבטיח ומברך ישועות למרות שנראה לכאורה שהוא אדם פשוט ועוד מנהל בית מרזח.

הוא החליט לחשוף את זהותו.

האיש שהכיר את הרב ומעלתו ושהוא רב עצום נבהל. הוא שאל את הרב לרצונו והרב אמר לו שהוא ממש סקרן לשמוע את הסיפור שלו.

ענה לו מנדל - המצב לא היה ככה אלא בית המרזח היה מוזנח, אף אחד לא הגיע. לא ידעתי כבר מה לעשות. אשתי הציעה שאלך לעיר הגדולה, ימצא עשיר שירצה לתרום כסף וכך אני ישפץ את המקום, יקנה דברים וכו' ובתמורה אנחנו נתחלק ברווחים ככה שמדובר בהשקעה כדאית לאותו עשיר.

בדרך הגעתי ליער גדול ודיברתי עם הקב"ה: חשבתי, הרי מחר יכול השותף להתחרט, חלילה למות או שיקרה משהו לא צפוי. לעומת זאת, יש את הקב"ה ואיתך, כך חשב, אני רוצה לעשות עסק: כל מה שאני מרוויח, חצי אני נותן לך - תורם לבתי כנסת, צדקה לעניים ועוד.

האיש ממשיך לספר לרב: חזרתי לעיר וכבר למחרת התרחשו ניסים שפתאום אנשים נתקעו והיו צריכים לרדת מהעגלה ונכנסו לבית המזח וקנו משהו לשתות ועוד אנשים שהגיעו וככה המקום נהיה מלא ואני מברך את האנשים בגלל שאני יודע שהקב"ה נמצא איתי.

סיכם הרב אפטא ואמר לתלמידיו: ראו עד כמה מגיעה האמונה הפשוטה של היהודי אבל דווקא הדבר הזה הופך בסופו של דבר לניסים עצומים.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך