100 שנה לרבנות הראשית: ישיבת מועצת רבנות חגיגית בהשתתפות נשיא המדינה הנבחר
קרדיט צילום: יעקב כהן

חדשות

100 שנה לרבנות הראשית: ישיבת מועצת רבנות חגיגית בהשתתפות נשיא המדינה הנבחר

באירוע מכובד ורב רושם התקיימה אתמול (יום ד') ישיבת מועצת הרבנות, לציון 100 שנה להקמת הרבנות הראשית לישראל בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, נשיא המדינה הנבחר, רבנים, דיינים שרים ואנשי ציבור.

   
100 שנה לרבנות הראשית: ישיבת מועצת רבנות חגיגית בהשתתפות נשיא המדינה הנבחר
קרדיט צילום: יעקב כהן
אא

לרגל ציון מאה שנים להקמת הרבנות הראשית לישראל, התקיימה אתמול (יום ד') ישיבת חגיגית של מועצת הרבנות בכותל המערבי בהשתתפות הרבנים הראשיים לישראל, חברי מועצת הרבנות הראשית, דייני בית הדין הגדול, אבות בית הדין מרחבי הארץ שרים ואנשי ציבור ובהשתתפות נשיא המדינה הנבחר יצחק (בוז'י) הרצוג נכדו של הרב הראשי למדינת ישראל הרב יצחק הרצוג.

קרדיט צילום יעקב כהן

הרב הראשי הגר"י יוסף: "עלינו להודות להשם על כך שאנו מציינים 100 שנה לרבנות, תפקיד של הרבנות לשמור על המסורת, מול כל אותם גופים שרוצים לשנות את המסורת נזכור כי זאת התורה לא תהא מוחלפת
הרב הראשי הגר"ד לאו:"עם אחד – רבנות אחד -הרבנות היא א פוליטית, הרבנות חייבת לעמוד ולהשפיע על כלל אזרחי הארץ בכל תחומי החיים על פי התורה הקדושה.
קרדיט צילום יעקב כהן
הגר"ש רבינוביץ "לעמוד כאן היום ולציין 100 שנים לרבנות הראשית. אשרי עין ראתה כל אלה"
הנשיא הנבחר מר יצחק (בוז'י) הרצוג בהופעה פומבית ראשונה מאז היבחרו "התרגשות גדולה להיות באירוע זה "גם כאשר ישנן מחלוקות וויכוחים נוקבים ככל שיהיו אנו צריכים לזכור שעם ישראל הוא עם אחד ומאוחד".
קרדיט צילום יעקב כהן
השר יעקב אביטן: על כל אחד לדעת כי יש "רבנות אחת מערך כשרות אחד גיור ממלכתי אחד והוא של הרבנות הראשית לישראל, כך היה וכך צריך להיות!

את הישיבה המיוחדת פתח נשיא מועצת הרבנות הראשית הראשון לציון הרב יצחק יוסף ואמר "חובה עלינו להודות להשם על כך שאנו מציינים מאה שנים לרבנות הראשית לישראל, שתפקידה לשמור על מסורת התורה, בשנת תרפ"א שהוקמה הרבנות הראשית היינו אורחים ונאלצנו לקבל אישור מהנציב הבריטי, הרי שהיום יש לנו מדינה משלנו, כל הגויים והשלטונות חלפו והרבנות הראשית עדין עומדת ופועלת בדיוק אותה מתכונות, מוסד הרבנות הראשית נועד להמשיך את ההוראה בישראל עוד מימי משה רבינו.

קרדיט צילום יעקב כהן

דווקא עכשיו שאנו מציינים מאה שנה לרבנות, זה הזמן להביט אל הדורות של הרבנים הראשים שהיו במשך כל הדורות ולומר להם "לא נשנה מאומה מן הדרך אשר לימדתם והנחתם אותנו כל ימיכם", מול כל אותם גופים שמנסים לשנות ולחולל רפורמות ברבנות הראשית אנו חייבים להתאגד ולהיזכר במורשת המפוארת ולהישבע אמונים אל כל אותן הדורות ולומר "זאת התורה לא תהיה מוחלפת", על הרב והרבנות לזכור כי תפקידו של הרב הוא להשתמש בכוחא דהיתרא ככל הניתן אך יחד עם זאת לא להקל ולא לשנות בשום פנים מהלכה ומהדרך המסורה לנו.
 קרדיט צילום יעקב כהן
הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הגדול הרב דוד לאו שליט"א אמר "אנו מציינים שנה מיוחדת בה מונים מאה שנה לרבנות הראשית לישראל. הרב הראשי הראשון בארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק כתב כי הרבנות היא א פוליטית, הרבנות חייבת לעמוד ולהשפיע על כלל אזרחי הארץ בכל תחומי החיים על פי התורה הקדושה. עם אחד רבנות אחת. יכולות להיות דעות שונות אבל מי שרואים מבט כלל ישראלי לכלל האומה זאת הרבנות הראשית שרואה תמונה אמיתית ולא נסחפת אחרי שום כתבה או סחף כזה או אחר אלא רק התורה הקדושה בנועם וסבר פנים.

קרדיט צילום יעקב כהן

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הגאון הרב שמואל רבינוביץ: "לעמוד כאן היום ולציין 100 שנים לרבנות הראשית. אשרי עין ראתה כל אלה. הרבנות הראשית נלחמה את מלחמת היישוב ירושלים בפרעותיו להגנת הכותל המערבי והעלתה לירושלים משפחות רבות. בשם עם ישראל כולו, 12 מיליון מבקריו בשנה שלפני הקורונה, אני מודה לרבנות הראשית לדורותיה על שמירה על קדושת הכותל המערבי. הכותל המערבי הוא נקודת החיבור לשרשרת הדורות של כל יהודי באשר הוא."

קרדיט צילום יעקב כהן

נשיא המדינה הנבחר מר יצחק בוז'י הרצוג, יו"ר הסוכנות היהודית ונכדו של הרב הראשי הראשון למדינת ישראל הרב יצחק הרצוג זצוק"ל שהשתתף בישיבה אמר כמי שנושא את שמו של הרב הראשי הראשון למדינת ישראל אני מתרגש להשתתף בישיבה לציון 10 שנה לרבנות הראשית ואמר "אנו נמצאים ערב ראש חודש תמוז שבמהלכו נציין את יום י"ז בתמוז ואת תקופת בין המצרים הנמשכת עד לתשעה באב, יום חורבן בית המקדש שנחרב בגלל שנאת חינם.

קרדיט צילום יעקב כהן

במיוחד בימים אלו חשוב לציין את דבריו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק שיסד את הרבנות הראשית לפני 100 שנים כשאמר "אם נחרבה בגלל שנאת חינם, נשוב ונבנה בגלל אהבת חינם" לרבנות הראשית בישראל ולמנהיגות הרוחנית בראשה תפקיד קריטי ודווקא בימים אלו יש להרבות באהבת חינם, גם כאשר ישנן מחלוקות וויכוחים נוקבים ככל שיהיו אנו צריכים לזכור שעם ישראל הוא עם אחד ומאוחד  כפי שתורת ישראל ומסורת ישראל איחדה אותנו במשך אלפי שנים בגלות. אנשי הרוח והתורה הם אלו שצריכים להוביל את השיח בעד אהבת חינם ואחדות.

קרדיט צילום יעקב כהן

השר לשירותי דת הרב יעקב אביטן אמר כי הוא מתרגש להיות נוכח בטקס לציון מאה שנים לרבנות הראשית לישראל וכי הוא מעריך ומוקיר את פועליהם של הרבנים הראשים, "זכינו להגיע למעמד מאה שנים לרבנות בזכות עמל התורה של רבני ישראל לדורותיהם ובזכות מסירות הנפש של הרבנים בכל מקום למען העם בשבתות ולמען צביונה היהודי של מדינת ישראל, הרבנות הראשית היא זאת שממשיכה את המסורת היהודית המסורה לנו במשך אלפי שנים ועל כן חובה על כל אחד לדעת  כי יש "רבנות אחת מערך כשרות אחד גיור ממלכתי אחד" של הרבנות הראשית לישראל. כך היה וכך צריך להיות! לא כל אחד יכול לעשות על דעת עצמו ולשנות את ההלכה, הרב והרבנות זה עץ החיים שאנו מחויבים להדבק בהם וכפי שירושלים היא העיר שחוברה לה יחדו כך הרבנות הראשית היא הגוף המאחד את כולם ועל כולם להיכנס תחת כנפיה.

קרדיט צילום יעקב כהן

בישיבה החגיגית שהתקיימה במנהרות הכותל המערבי באולם "אחר כותלנו" השתתף גם השר לענייני ירושלים הרב רפי פרץ וכן השתתפו בישיבה חברי מועצת הרבנות הראשית לישראל, דייני בית הדין הגדול ודיינים, מנכ"ל הקרן למורשת הכותל המערבי מר מרדכי (סולי( אליהב חשף בפני הרבנים מצאים מרתקים שנחשפו במהלך השנים במנהרות הכותל המערבי, בסיום האירוע כתבו הרבנים והאורחים אותיות בספר התורה מיוחד שיוכנס לכותל המערבי בטקס הקהל בסוף שנת השמיטה.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך