מצמרר: לאחר 30 שנה הרב קיבל את הבשורה ונפטר
(צילום: באדיבות המצלם)

רץ בוואטסאפ

מצמרר: לאחר 30 שנה הרב קיבל את הבשורה ונפטר

טל סמל בסיפור מדהים על הרב צבי פראנק, מאורעות תרפ"ט ותלמידי ישיבת חברון. מה קרה בעקבות רצח אחד התלמידים? צפו

   
מצמרר: לאחר 30 שנה הרב קיבל את הבשורה ונפטר
(צילום: באדיבות המצלם)
אא
(צילום: באדיבות המצלם)

הפרעות השנה ברחבי הארץ הזכירו לרבים את פרעות תרפט שהיו לפני כ100 שנה אז בעיר חברון ובשאר רחבי הארץ נרצחו עשרות תושבים ומתוכם 24 תלמידי ישיבת חברון. על אחד מהם, טל סמל מספר את הסיפור המצמרר הבא:

"לאחד התלמידים שם היה אבא עשיר בארה"ב, הוא פחד שהילד שלו ילמד בישיבה כי היה שם מלא ערבים. הראש הישיבה הפנה אותו לרב הראשי לירושלים הרב צבי פסח פרנק, והוא הבטיח לו שהוא ישמור עליו ולוקח אותו תחת חסותו

אלא שבפרעות תרפ"ט הוא נהרג. הרב התעצב. סחב את הסיפור הזה 30 שנה קדימה. היה בצער גדול. 30 שנה לאחר מכן, נכדו של הרב נפגש עם חוקר ההיסטוריה היהודית בחברון שחקר את המקרה הזה בין היתר, כששמע זאת הוא סיפר לו על המקרה שהולך איתם כבר שנים ארוכות.

אמר לו אותו חוקר, שישמע מה קרה בהמשך- אותו אבא הרעיש עולמות בגלל המקרה, הוא הגיע לסנאטורים וזעק על אוזלת היד והצביעות של הבריטים ועל כך שלא עשו כלום להגנת העם היהודי. בגלל זה החליפו את אותו נציב במישהון אחר, אוהד את היהודים.

בתקופתו גדלה האוכלוסיה היהודית ב300 אלף איש! מ150 אלף ל350 אלף. הם ניצלו מהנאצים בגלל זה וכמובן שהישוב היהודי התפתח עד מלחמת העצמאות שייתכן שבזכות זה היה יתרון עצום שהוביל לניצחון במלחמה

שמע זאת הנכד בהתרגשות ורצה לספר זאת לסבא. אמרה לו אשתו שאפשר לחכות כי גם ככה הם אצל הסבא בשבת אבל הוא רצה כמה שיותר מהר. הוא הגיע לסבא וזה הודה לו בהתרגשות גדולה. באותו ערב נפטר הרב פראנק. הרבי מלובביץ התבטא על כך- שצריך לעשות מצוות ברגע שמתאפשר כדי לא להחמיץ אותם. לקח חשוב ומצמרר.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך