סגולה בדוקה מהפרשה: אמירת ברכת כוהנים לפני השינה
(צילום: John Theodor/shutterstock)

לקראת שבת

סגולה בדוקה מהפרשה: אמירת ברכת כוהנים לפני השינה

חביבות מיוחדת קיימת לפסוקי 'ברכת כהנים', ומלבד הפירושים הרבים שנכתבו על המלים עצמן, התייחסו חכמינו גם למספר המלים ואפילו למספר האותיות שבברכה זו.

   
סגולה בדוקה מהפרשה: אמירת ברכת כוהנים לפני השינה
(צילום: John Theodor/shutterstock)
אא

כך ביחס לפסוק הראשון שבברכה: "יברכך י-ה-ו-ה וישמרך", אומר 'בעל הטורים': בפסוק זה 3 מלים – כדי להזכיר את זכות שלושת האבות (אברהם, יצחק ויעקב), ו-15 אותיות – מקביל ל-15 השנים שבהם חיו שלושת האבות ביחד (אברהם אבינו נפטר כאשר היה יעקב נכדו בן 15). המספר 15 מתאים גם לזכותם של 3 האבות כאשר נצרף אליהם את זכות 12 השבטים – וביחד 15.

ואם נספור את האותיות שבכל שלושת פסוקי הברכה, נמצא שיש בסך הכל 60 אותיות – ומכאן הקשר של 'ברכת כהנים' עם... חלומות הלילה:

בשיר-השירים נאמר: "הנה מטתו שלשלמה, ששים גבורים סביב לה מגבורי ישראל. כולם אחוזי חרב, מלומדי מלחמה, איש חרבו על ירכו מפחד בלילות". 

אומרים על כך חז"ל : "וכי שמירה היה צריך שלמה? אלא שחקוק סביב למטתו ברכת כהנים שהוא ששים אותיות".

ששים אותיות אלו הן "אחוזי חרב מלומדי מלחמה" – יש להם סגולה וכח להילחם בכל סוגי הפורענויות; "איש חרבו על ירכו מפחד בלילות" – אפילו אם אדם רואה חלום רע, שבו חרב חותכת בירכו חלילה, יעמוד לפני הכהנים בעת ברכתם ובכך תסור השפעת החלום המפחיד.

זו הסיבה למנהג נפוץ לומר פסוקים אלו של 'ברכת כהנים' לפני השינה – כשמירה וכהגנה מכל רע ו"מפחד בלילות", וזו גם הסיבה למנהג שבעת שהכהנים מברכים את העם מזכירים את חלומות הלילה ומבקשים שהם יהפכו לטובה ולברכה.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך