הפסק המפתיע של הגר"י זילברשטיין להורים השכולים: "לא לגלות לסבתא שהנכד נהרג"
אילוסטרציה (צילום: תיעוד מבצעי איחוד הצלה) הגר"י זילברשטיין (צילום: באדיבות המצלם)

חדשות

הפסק המפתיע של הגר"י זילברשטיין להורים השכולים: "לא לגלות לסבתא שהנכד נהרג"

הורים שבנם נהרג באסון הכבד במירון, קיבלו הוראה מחבר מועצת גדולי התורה לא להודיע לסבתא על פטירת הנכד כיוון שהיא מצויה בסכנת חיים והמידע על פטירת הנכד עשוי להחמיר את מצבה.

   
הפסק המפתיע של הגר"י זילברשטיין להורים השכולים: "לא לגלות לסבתא שהנכד נהרג"
אילוסטרציה (צילום: תיעוד מבצעי איחוד הצלה) הגר"י זילברשטיין (צילום: באדיבות המצלם)
אא

"בדבריו בליל שבת ציין מרן הגר"י זילברשטיין שאלה חמורה שהובאה בפניו על ידי בני משפחה, שאחד מיקיריהם, בחור צעיר, נהרג רח"ל באסון. מלבד עצם הכאב והיגון, התעוררה אצלם בעיה באשר למצבה של הסבתא המאושפזת בבית חולים. הסבתא חיבבה מאוד את נכדה שנהרג, ולאחר היוודע האסון היא תברר כל הזמן אצל בני המשפחה מה שלומו של הנכד החביב שלה. אם היא תשמע מה עלה בגורלו ברור שהשמועה תפגע במצבה הבריאותי.

"'אמרנו להם, סיפר הגר"י שליט"א, 'שבוודאי אין להודיע לה על כך שהוא נהרג, אלא שנפצע, ולהעמיד שומרים לפני מיטתה שיזהירו את כל מי שבא לבקר את הסבתא לא לגלות לה את האמת. אלא שעכשיו התעוררה בעיה נוספת: השומרים היו צריכים להיות אחיו של הבחור, אבל הם אוננים… הוריתי לבני המשפחה שכיון שכך, צריך לשכור שומרים בכסף מלא שיעמדו ליד הסבתא וישמרו שאף אחד אינו מגלה לה את האמת'.

"הרב הזכיר מעשה שהיה בעת פטירתו של ראש ישיבת סלבודקא מרן הגר"א שר זצ"ל, כשגם רעייתו הרבנית היתה במצב קשה ואי אפשר היה להודיע לה. פוסקי הדור הורו בזמנו לומר לה שהוא נמצא בחו"ל, וליזום כביכול מכתב שבועי של ראש הישיבה אל הרבנית, כדי שתחשוב שאין כל בעיה.

"'במצב כזה בו יש בעיה להודיע לקרוב על הפטירה, יש להורות אפילו שמותר להתגלח ולא ולנהוג את דיני האבל, כדי שאותו קרוב לא יחשוד שמשקרים אותו', אמר הרב".

"לפני מוצאי השבת, בדרשה הנאמרת בבית הכנסת המרכזי סיפר מרן הגר"י זילברשטיין מעשה שהיה ביהודי שהתגורר בחו"ל והגיע במיוחד אל חמיו מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל כדי להציג בפניו שאלה דחופה ביותר.

"היהודי סיפר מעשה עצוב מאוד שהיה קשור לאחת מבנותיו שירדה מן הדרך, עד שעשתה את החמור ביותר. כל המאמצים לשכנעה שלא תעשה את הדבר הנורא הזה נפלו על אוזניים ערלות, סיפר האב. לאחר כמה שנים נפטרה הבת, והיה זה מיד לאחר יום הכיפורים.

"'הרבנים בחו"ל סירבו לקברה בקבר ישראל, אבל הסכימו שאבוא לארץ ישראל ואשאל את פי מרן, וכפי שיפסוק כך יהיה', אמר האב האומלל.

"'מו"ח זצ"ל שאל את האב מה עשתה בתו ביום הכיפורים האחרון לחייה. לאחר בירור בקרב בני הקהילה המקומית בחו"ל, התברר שהיא שהתה בבית הכנסת ואף קנתה לפני כן מחזור תפילה ורכשה מקום בבית הכנסת. מששמע מרן כך, פסק לקברה בקבר ישראל.

"אני הסברתי את הדברים בכך, שכמו שבמקרים מסוימים, כאשר מעוניינים לעמוד על מצבו הכלכלי של האדם, מבקשים ממנו להביא את שלושת תלושי המשכורת האחרונים שלו – כך גם במקרה זה ביקש מו"ח לדעת מה היו מעשיה האחרונים, ועל פי זה קבע שמותר לקוברה בקבר ישראל.

"והנה", סיים הגר"י שליט"א, ה'תלוש' האחרון של עשרות היהודים החרדיים שנהרגו באסון במירון, הוא, שהם באו להתעלות ולהתפלל בקבר רשב"י, ובוודאי מעלתם גדולה מאוד".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך