פסיפס מרשים בן 1600 שנה: התגלה בחפירה בבית ביבנה
הפסיפס ביבנה| (צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות)

ארכיאולוגיה

לא תאמינו מה התגלה בחפירה בבית ביבנה

לדברי הארכיאולוגים, כנראה שהפסיפס המרהיב שימש כרצפת בית מגורים מפואר, והוא היה שייך לשכונת אמידים ששכנה בסמוך לאזור התעשייה: "לתדהמת כולנו, נתגלה שטיח צבעוני של רצפת פסיפס, שעוטר בדגמים גאומטריים"

   
פסיפס מרשים בן 1600 שנה: התגלה בחפירה בבית ביבנה
הפסיפס ביבנה| (צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות)
אא

לדברי הארכיאולוגים, זו הפעם הראשונה שביבנה נחשפה רצפה שכזו, והשתמרותה מעולה. “יתכן שהרצפה הייתה חלק מבית מגורים מפואר, שהיה שייך לשכונת אמידים ששכנה בסמוך לאזור התעשיה”.

רצפת הפסיפס הצבעונית, מתוארכת לתקופה הביזנטית (המאות ה-5-4 לספירה),  מעוטרת בדגמים גאומטריים וצבעוניים, והנה בעלת מסגרת מלבנית שחורה.
(צילום: אסף פרץ, רשות העתיקות)

ד”ר אלי הדד וד”ר חגית טורגה: “בתחילה לא הבחנו כלל כי מדובר ברצפה צבעונית. חשבנו כי מדובר ברצפת פסיפס לבנה פשוטה של עוד מתקן תעשייתי. אבל נקודות שחורות שבצבצו מהפסיפס, רמזו לנו כי הוא צבעוני, ויש להסיר את שכבת הפטינה הלבנבנה שהצטברה עליו במשך השנים.

“מנהל השימור נכנס לעבודת ניקיון של הפסיפס באמצעות חומצה מיוחדת, ולתדהמת כולנו, נתגלה שטיח צבעוני של רצפת פסיפס, שעוטר בדגמים גאומטריים”.
פסיפס שהתגלה ביבנה (צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות)

לאחר תיעוד של הפסיפס בשטח, שרטוטו וצילומו, הפסיפס הוצא והועבר באופן זמני לסדנת הפסיפסים של רשות העתיקות במוזיאון רוקפלר, בו עבר טיפול ושימור בעזרת מומחי מנהל השימור של הרשות.

הפסיפס שהתגלה ביבנה (צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך