מאז טקס הדלקת המשואות : החנות של ר' יעיש לא שוקטת
(צילום: Sonyk555/shutterstock)

חדשות

מאז טקס הדלקת המשואות : החנות של ר' יעיש לא שוקטת

מאז הדלקת המשואה מגיעים אנשים מכל רחבי הארץ אל חנות התבלינים הקטנה באשקלון - והנכד נאלץ לחלק מספרים לעומדים בתור. בתו יעל: "לא רצינו את כל הפרסום הזה, אין לו זמן לאכול ולשתות" • שכנו לחנות: "יונים היו באות אליו, 100 יונים היו מחכות לאכול - בשבועיים האלה אין יונים..."

   
מאז טקס הדלקת המשואות : החנות של ר' יעיש לא שוקטת
(צילום: Sonyk555/shutterstock)
אא

הרב יעיש גיאת, בן ה-102, השיא משואה בטקס הדלקת המשואות אשר פתח את יום העצמאות הוא ‘מורי’, בעל חנות תבלינים באשקלון, שרוקח בחנותו תרופות טבעיות על פי שיטת הרמב”ם וידע שצבר והועבר אליו מדור לדור. הוא בקיא בצמחי מרפא ומדריך בהתנדבות אנשים הפונים אליו לייעוץ.

הבת יעל: מאז השאת המשואה מגיעים מדי יום עשרות איש לחנות הקטנה שלו באשקלון. “מאותו יום שנאמר לו שידליק משואה, אנשים לא מפסיקים להגיע. אין לאבי זמן לאכול ולשתות, אנשים לא מפסיקים להגיע מכל הארץ.

“החנות הזו בשבילו, בשביל שיצא מהבית ויראה אנשים – הוא אוהב אנשים. אבל זה יותר מדי בשבילו, אין לו מנוחה. אתמול הוא עבד עד 16:00. אין לו זמן לאכול ולשתות, אנשים מגיעים אליו הביתה, בכל השעות”.

בני המשפחה לא שיערו לעצמם את גודל הפרסום. “לא רצינו את כל הפרסום הזה. רצינו רק לכבד אותו שידליק משואה. לא רצינו פרסום כלל. נסתרות דרכי ה’. לכן אבא לא מתראיין לתקשורת, שלא יהיה עוד פרסום”.

תומר, נכדו, נמצא עמו בשעות הפעילות של החנות, ומחלק מספרים ללקוחות המתייצבים בפתחה. לחלק מהבאים הוא אומר לשוב יום לאחר מכן. “לקוחות רבים מגיעים מכל רחבי הארץ – מקרית טבעון, צפת, כפר סבא, דימונה”.

יוסף חדד, בעל חנות תכשיטים צמודה לזו של גיאת, כ-50 שנה מספר: “עד היום אני לוקח צמחים שעוזרים למערכת העיכול, כאבי ראש. כל בוקר אני מנשק לו את היד, יעיש אדם טוב.

“ברוך ה’ הוא בריא. שיהיה בריא, אני מפחד שיהרגו אותו בלחץ הזה, הוא לא שותה מים, הוא לא אוכל כלום, הוא לא שומר על הבריאות.

“לפני הפרסום הוא היה מגיע עם עגלה ושקיות. יונים היו באות אליו, 100 יונים היו מחכות לאכול – בשבועיים האלה אין יונים… אנשים לא מפסיקים להגיע, קצרין כרמיאל, לוד. אנשים מגזימים, לצערנו הדור הצעיר הזה, מאמין בהכל”.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך