למה גזיזת ציפורניים כל כך מסוכנת? כל מה שצריך לדעת לאחר שגוזזים הציפורניים
אילוסטרציה (צילום: VALUA STUDIO/shutterstock)

יהדות

למה גזיזת ציפורניים כל כך מסוכנת? כל מה שצריך לדעת לאחר שגוזזים הציפורניים

לאן צריך להשליך את הצפורניים, ומדוע? מה המקור לכך שאסור להשליכן על הרצפה, ומהם הדברים ה"נעלמים" שה' ישפוט את האדם? כל מה שצריך לדעת לאחר שגוזזים הציפורניים

   
 למה גזיזת ציפורניים כל כך מסוכנת? כל מה שצריך לדעת לאחר שגוזזים הציפורניים
אילוסטרציה (צילום: VALUA STUDIO/shutterstock)
אא

מובא בגמרא (חגיגה ה.) על הפסוק בקהלת (יב, יד): "כִּי אֶת כָּל מַעֲשֶׂה הָאֱלֹהִים יָבִא בְמִשְׁפָּט עַל כָּל נֶעְלָם אִם טוֹב וְאִם רָע", שהדברים ה"נעלמים" שעליהם הקב"ה ישפוט את האדם, הם מי שהורג כינה או יורק - בנוכחות חברו, והדבר מאוס בעיני החבר.

לגבי הציפורניים הדבר חמור אף יותר, שכן בגמרא (מועד קטן יח. נידה יז.) אמרו, שאסור לזרוק אותם במקום שבו נמצאים אנשים, מאחר ואם תעבור שם אישה בהריון היא עלולה להפיל את עוברה כתוצאה מכך. הגמרא ממליצה אפילו לשרוף את הציפורניים, או לפחות לקבור אותן, כדי למנוע זאת.

אמנם מותר להשליך אותן במקום שאין סיכוי שאישה תעבור שם, וכמו כן אם הן הושלכו במקום מסוים ואחר כך טאטאו אותן למקום אחר (יש אומרים: דווקא חדר אחר, או ממש כעבור זמן כשכבר המראה שלהן לא ברור כציפורניים) - אין בכך בעיה.

על דרך הפשט נראה (כפי שעולה מדברי הר"ן (מו"ק שם)) שראיית ציפורניים שמישהו זרק עלולה לעורר תחושת אי נעימות עד כדי גועל נפש, ובגלל הרגישות המיוחדת של הריון, בפרט בתחילתו, חששו חכמים אפילו לחשש רחוק של נזק, שמא תעבור אישה הרה שהיא איסטניסטית במיוחד, ושאט הנפש שלה יגרום לזעזוע עד כדי הפלה חלילה.

מבחינה רעיונית, יש שמסבירים, שציפורניים גזורות - שהן דבר מיותר הגדל בתחילה כאילו הוא חלק ממשי מהגוף ואחר כך צריך להיפטר ממנו - מציינות את יחסו של האדם לדברים בעייתיים ומיותרים שיש בעולם: האם הוא טורח להיאבק בדברים רעים שהוא פוגש, או משאיר אותם כמו שהם (דרשות ר"י אבן שועיב, פרשת אמור). 

 למה גזיזת ציפורניים כל כך מסוכנת? (צילום:  FotoErro/shutterstock)
להלכה, בפוסקים הראשונים יש שהביאו דין זה (הרי"ף והרא"ש), ויש שהתעלמו ממנו לגמרי (הרמב"ם, המאירי, הטור והשולחן ערוך). כנראה אלו שהתעלמו ממנו ראו שבזמנם מתייחסים לצפורניים כאל לכלוך רגיל ולא מעבר לכך ולכן הסיקו שאין צורך להחמיר בעניין זה. אולם בספרי ההלכה של האחרונים התקבלה יותר הדעה המחמירה (מגן אברהם סי' רס, ומשנה ברורה שם ס"ק ו).

השלכה לאסלה היא תחליף מקובל בימינו במקום השריפה או הקבורה שהוזכרו בגמרא (בן איש חי, שנה שניה, פרשת לך לך, אות יד), וזאת אם מורידים את המים לאחר מכן. לעומת זאת השלכה לפח האשפה, יש אומרים שאיננה מספיק טובה (שו"ת משנה הלכות חלק יא סימן ר). 
מסתבר שאם נזהרים שאחרים לא ישימו לב אל הציפורניים ולא יגעלו מהראיה שלהם אין בעיה.

הרב רביד נגר חושף את סוד הציפורניים. צפו

אילוסטרציה (צילום: VALUA STUDIO/shutterstock)

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך