מה אכלו היהודים בימי הביניים? מחקר חדש מגלה
(צילום: Gil Cohen Magen/shutterstock)

ארכיאולוגיה

מה אכלו היהודים בימי הביניים? מחקר חדש מגלה

חוקרים באוקספורד חפרו ברובע היהודי העתיק. הם חשפו תגליות מפתיעות מבחינה של שירותים עתיקים. וגם: איך היהודים שמרו על כשרות לפני קרוב לאלף שנה?

   
מה אכלו היהודים בימי הביניים? מחקר חדש מגלה
(צילום: Gil Cohen Magen/shutterstock)
אא

ארכאולוגים מאוניברסיטאות בריסטול ואוקספורד שחפרו ברובע היהודי העתיק של העיר אוקספורד, שנמצא בסביבות רחוב סיינט אלדייט, מצאו במהלך החפירות מבנה מאבן, שזוהה כבית שימוש ותוארך לשלהי המאה ה-11 ולתחילת המאה ה-12. בתוך בית השימוש העתיק נמצאו שרידי עצמות ושברי כלי בישול. 

בדיקה ארכאו-זואולוגית של העצמות גילתה שהעצמות שייכות לעופות מתורבתים ודגים כשרים בלבד, כמו אווזים ודגי הרינג. לא היו בכלל עצמות של חזירים ושרידי צדפות, בהשוואה לבתים באתרים אחרים שבהם נמצאו עצמות ושרידים כאלו.

בדיקה של מפקד האוכלוסין מימי הביניים העלתה ששני הבתים ליד לבית השימוש היו שייכים לשתי משפחות יהודיות. שילוב כזה של זנים כשרים הוא עדות מובהקת שהיהודים שמרו על כשרות, ובכך זאת למעשה העדות הקדומה ביותר לשמירת כשרות של יהודים בבריטניה.

החוקרים בדקו גם את שיירי המזון שנספגו לכלי הבישול העתיקים שנמצאו במקום באמצעות סַמָּנים כימיים ואיזוטופים. התגלה שבכלים שנמצאו בושל אך ורק בשר של חיות כשרות למאכל לפי היהדות: בקר, כבשים ועזים, וזאת בניגוד לכלים שנמצאו באתרים סמוכים, שבהם נמצא כי בושל בשר חזיר.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך