התגלה חדר קבלה מהתקופה הרומית בבולגריה
(צילום: Lost in the past/shutterstock) | חדר נטוש בבולגריה

ארכיאולוגיה

התגלה חדר קבלה מהתקופה הרומית בבולגריה

שיש באיכות משובחת מחניכת גשר הדנובה בתקופת קונסטנטין הגדול בשנת 328 לספירה נמצא בעיר הרומאית אולפיה אואסקוס בצפון בולגריה

   
התגלה חדר קבלה מהתקופה הרומית בבולגריה
(צילום: Lost in the past/shutterstock) | חדר נטוש בבולגריה
אא

הגמרא מספרת: "ישבו רבי יהודה ורבי יוסי ורבי שמעון, וישב יהודה בן גרים לידם. פתח רבי יהודה ואמר : כמה נאים מעשיהן של אומה זו : תקנו שווקים, תקנו גשרים, תקנו מרחצאות. רבי יוסי שתק. נענה רבי שמעון בן יוחאי ואמר : כל מה שתקנו לא תקנו אלא לצורך עצמן. תקנו שווקין להושיב בהן שונות, מרחצאות לעדן בהם עצמן, גשרים ליטול מהן מכס. הלך יהודה בן גרים וסיפר דבריהם, ונשמעו למלכות. אמרו: יהודה שעילה יתעלה, יוסי ששתק יגלה לציפורי, שמעון שגינה יהרג".

מכאן אנחנו למדים על הפאר שהיה בתרבות רומי שנחשבת לאימפריה שראתה בחיצוניות דבר חשוב כמו גם אצל הורדוס שבנה את בית המקדש. על מקדש זה אמרו חז"ל: "מי שלא ראה בנין הורדוס לא ראה בנין נאה מימיו". 

כעת, אריכאולוגים גילו מספר כולל של 14 סוגים שונים של שיש מורכב מאד וצבעוני ששימש כקישוטי קיר רהבתניים של אולם גדול בעיר הרומאית הגדולה אולפיה אואסקוס בצפון בולגריה.

סביר מאוד שלמקום קשר עם ביקורו של הקיסר הרומאי קונסטטין הגדול באזור לרגל פתיחת גשר קונסטנטין מעל נהר הדנובה בשנת 320 לספירה שהיה פלא הנדסי והגשר הגדול ביותר שהוקם בעת העתיקה.

העיר העתיקה אולפיה אואסקוס הייתה אחת הערים החשובות ביותר באימפריה הרומאית. 'אואסקוס' היה השם הרומאי של נהר האיסקאר שהיה הנהר הארוך ביותר שזורם בתחומי בולגריה.

אולפיה אואסקוס היתה אחת מתוך שלוש ערים רומאיות בבולגריה וגרו בה 100,000 תושבים בשיאה.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך