ההסתה מחלחלת: זינוק בתלונות על גזענות, הרוב כלפי חרדים
(צילום: Gil Cohen Magen/shutterstock)

חדשות

ההסתה מחלחלת: זינוק בתלונות על גזענות, הרוב כלפי חרדים

לפי הדו"ח השנתי של היחידה הממשלתית למאבק בגזענות, 56% מהמתלוננים על אפליה כלפי קבוצות באוכלוסיה היו חרדים. ביחידה מייחסים את העלייה בתלונות להשלכות של התפשטות הקורונה ולמערכת הבחירות הקודמת

   
ההסתה מחלחלת: זינוק בתלונות על גזענות, הרוב כלפי חרדים
(צילום: Gil Cohen Magen/shutterstock)
אא

היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות הגישה היום (רביעי) למ"מ שר המשפטים, בני גנץ, את דו"ח הפעילות השנתי שלה, הרביעי במספר מאז הקמתה בשנת 2017. מהדו"ח שמשקף את המתרחש ברשת בשנת 2020 עולה כי הגזענות נגד חרדים הגיע לשיא חדש.

לפי הדוח, במהלך 2020 התקבלו ביחידה 1,450 תלונות בגין 506 אירועים, יותר מפי שלושה ממספר התלונות (497) שהוגשו ליחידה במהלך השנה הקודמת. ביחידה מייחסים את העלייה הדרמטית במספר התלונות להשלכות הבריאותיות והחברתיות של התפרצות נגיף הקורונה, לצד קיומה של מערכת הבחירות הקודמת לכנסת, שהתקיימה בחודשיים הראשונים של 2020.

 26% מהתלונות היו בנושא אפליה במתן שירות ציבורי, 19% בנושא התבטאות גזענית, 15% בנושא אפליה בתעסוקה, 11% בנושא פרסום גזעני או סטראוטיפי, 9% בנושא משטרה וגורמי אכיפה, 4% בנושא חינוך ו-3% מהתלונות בנושא ביצוע עבירות ממניע גזעני.

1,450 תלונות בגין 506 גילויי גזענות ואפליה הוגשו ליחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות בשנת 2020 - יותר מפי שלושה מבשנת 2019,. 27% מהאירועים שדווחו היו על גזענות כלפי החברה הערבית ושיעור זהה עסק ביוצאי אתיופיה. 19% מהתלונות במגזר החרדי, ואילו עוד 7% ביוצאי ברית המועצות. 20% עוסקות באוכלוסייה הזרה בישראל וקבוצות אחרות.

ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות, אווקה זנה, אמר: "דו"ח היחידה משקף מציאות קשה של גזענות, אפליה והדרה ביחס לאוכלוסיות שונות בחברה הישראלית. אנו פועלים למיגור הגזענות הממסדית באשר היא ופועלים בנחישות נגד כל מופע גזעני בכלל ובשיטור בפרט, ופועלים ליצירת מציאות אנטי גזענית. היחידה מהווה כתובת משמעותית למאבק בגזענות וזוכה לאמון הציבור, שמשתקף בהיקף התלונות המוגשות ליחידה. היחידה תמשיך לפעול בשינוי מנגנוני הכחשה מערכתיים ותצביע על הגישות וצורות ההתנהגות הגזעניות הקיימות בשירות המדינה בפרט ובשירות הציבורי בכלל".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך