תרומות
`
האפיפיור מגיע לאור כשדים - העיר של אברהם אבינו
חיילים אמריקנים באור. תמונת ארכיון | צילום: איי.פי

חדשות

האפיפיור מגיע לאור כשדים - העיר של אברהם אבינו

ארכיאולוגים מאמינים שמדובר ב"אור כשדים" הקדומה. התקווה: תשומת הלב תסייע לשיפוץ האזור שהוחרב על ידי דאעש

   
האפיפיור מגיע לאור כשדים - העיר של אברהם אבינו
חיילים אמריקנים באור. תמונת ארכיון | צילום: איי.פי
אא

ב-20 במרץ ימלאו 18 שנה לתחילת הפלישה האמריקנית לעיראק, זו שהובילה להפלתו של הדיקטטור סדאם חוסיין שנלכד ב-12 בדצמבר 2003, ולבסוף הוצא להורג. הפלתו של הדיקטטור הייתה נקודה מכוננת בתולדות עיראק, אולם מאז ועד היום המדינה לא מצאה יציבות והפכה לכזו שבה מדינות חזקות יותר, דוגמת איראן, משתמשות בה לאינטרסים האישיים שלהן.

כעת, המדינה שואבת אופטימיות רבה מביקורו ההיסטורי ביום שישי הקרוב של האפיפיור פרנציסקוס, שיימשך עד ליום שני הבא. במסגרת הביקור, האפיפיור צפוי לנהל תפילה בין-דתית, תחת הכותרת "תפילה לבנים ולבנותיו של אברהם", שתתקיים בעיר אור.

הארכיאולוג סר לנרד וולי, שחפר במקום בשנת 1927, סובר כי מדובר בעיר הקדומה "אור כשדים" - מקום הולדתו של אברהם. בתפילה זו צפויים להשתתף מוסלמים, נוצרים, מנדעים, יזידים ובני מיעוטים נוספים בעיראק.

אור ממוקמת מרחק של כ-300 ק"מ בלבד מהבירה בגדד, אתר ארכיאולוגי מרשים ביותר שמתוארך לשנת 1,900 לפני הספירה - אך מוזנח למדי בצל הצרות הרבות שעברה המדינה. אם לא יהיה ביטול או שיבוש של הרגע האחרון, הביקור של פרנציסקוס יהיה תיקון היסטורי של ממש לנזקי סדאם, שהרי בשנת 1999 האפיפיור יוחנן פאולוס השני היה אמור לבקר במדינה - אולם הביקור בוטל בשל קשיים במשא ומתן עם ממשלתו של הדיקטטור העיראקי.

עוד כתבות שיעניינו אותך