תרומות
האתגר החדש: ייתכן שאי אפשר להתחתן עם מסכה
(צילום: Lily Rosen - Zohar/shutterstock)

יהדות

האתגר החדש: ייתכן שאי אפשר להתחתן עם מסכה

חבר בית הדין הרבני התייחס בכנס משפטי-הלכתי לסוגייה. בעוד שנושא הנישואים פשוט יותר – הגירושים עלולים להיות בעיה אם לא מבצעים את הדברים כנדרש

   
האתגר החדש: ייתכן שאי אפשר להתחתן עם מסכה
(צילום: Lily Rosen - Zohar/shutterstock)
אא

למרות ההאטה שכפתה הקורונה, גם בזמן המגפה המשיכו בני זוג לבוא בברית הנישואין או לחילופין לפרק את התא המשפחתי. אחת השאלות שמעסיקה את עולם הדיינות והרבנות בנושא, היא האם חובת עטיית המסכה עלולה לפסול טקסי נישואין והליכי גירושין. לפי הדיין הרב חיים וידאל, מדובר בעניין מורכב שיש לתת עליו את הדעת.

הרב וידאל, החבר בבית הדין הרבני האזורי בירושלים, התייחס בשיחת זום, במסגרת הכנס ה-30 למשפט העברי ודיני ממונות מיסודו של הרב ד"ר רצון ערוסי שהתקיים השבוע, לעמדת ההלכה היהודית בנוגע למתן עדות עם מסכה ולקושי שפריט זה, שהפך לחובה בשנה האחרונה, עשוי להערים על תוקפם של נישואין וגירושין.

"יש שטוענים שלא ניתן להכיר אדם עם מסיכה כי הקבוע בהכרה זה ראיית החותם, כלומר מצח כולל אף", אמר בשיחה והסביר כי "אם הולכים לפי הנחיות משרד הבריאות ומכסים את האף עם מסכה זה יכול להביא למצב שאנשים לא יזהו את עוטה המסכה".
הרב הוסיף כי במידה שהחתן והכלה עומדים תחת החופה עם מסכה, הדבר יכול להוות בעיה מבחינת זיהויים ההלכתי על ידי העדים. 

עם זאת, בהסתמך על פוסקים שונים מהעבר, הוא קבע כי במידה והעדים הכירו את החתן והכלה בהיכרות מוקדמת אין חובה על העדים להכיר ולראות את פניהם. כך שבמידה והגבר והאישה מעוניינת להינשא כשהיא עוטה מסכה על מנת לשמור על בריאותם, הדבר מותר מבחינה הלכתית ולא פוסל את טקס החופה והקידושין.

לדבריו, בנושא הגירושין הנושא מסובך יותר, "לגבי סידור גט הדבר קצת יותר חמור, כי אנו באים להתיר אשת איש בעדות שאין ההכרה מושלמת", אמר אך הוסיף כי גם במקרה זה אין עטיית המסכה פוגעת מאחר וכיום קל לזהות את בני הזוג הבאים להתגרש בבית הדין באמצעות תעודת זהות ואמצעי זיהוי נוספים כמו הכתובה.

אולם לשיטתו, הקושי הגדול מתעורר כאשר העדים עצמם עוטים מסכה, "צריך שהאיש והאישה יראו את העדים שמעידים עליהם שהם מתקדשים או מתגרשים, ללא זה, אין כאן עדי קיום ואין תוקף לקידושין ולגירושין. כאשר העדים גם הם עם מסכה, ולא ניתן להכיר אותם, יש שטענו שיש חסרון בעדות זו מצד עדות שאין אתה יכול להזימה ונחשב שאין כאן עדות".

על מנת שלא להיכנס לספקות מיותרות בעלות השלכות הלכתיות עתידיות, הציע הרב וידאל פתרון פשוט, "אני חושב שיותר קל ונכון להחמיר בנוגע לעדי קידושין וגיטין. למעשה יש לנהוג בשעת מעשה הקידושין או סידור גט, שעדים יורידו את המסכה לכמה שניות בעת מסירת הגט בלבד".

חתונהמסכה

עוד כתבות שיעניינו אותך