מוזר: המנהג להתגלגלות בשלג - האם מותר בימינו? המקובלים מסבירים
(צילום: Jelena Stanojkovic/shutterstock)

יהדות

מוזר: המנהג להתגלגלות בשלג - האם מותר בימינו? המקובלים מסבירים

השלג שאמור לרדת בצפת, בהרי המרכז ובירושלים מביא הזדמנות גם למנהג קבלי עתיק שנקרא "גלגולי שלג". הצבע הלבן מסמל במסורת היהודית טוהר וכפרה. כך למשל ביום הכיפורים שהוא יום הסליחה שבו הצבע הלבן שולט בהכל. בגדי הכהן הגדול, חוט השני האדום שהופך ללבן כסמל לכפרה ונוספים. "אם יהיו חטאיכם כשנים כשלג ילבינו". לכן גם הקיטל שלובש החתן בחופה ולהבדיל התכריכים בלוויה הם כאלו. בתנ"ך מסופר על אחד מגיבורי דוד, בניהו בן יהוידע, שהוא היכה את האריה ביום השלג כסמל לגבורה ולטוהר.

   
מוזר: המנהג להתגלגלות בשלג - האם מותר בימינו? המקובלים מסבירים
(צילום: Jelena Stanojkovic/shutterstock)
אא

לכן תורת הסוד היהודית רואה בפתיתים הלבנים שיורדים מהשמים ומכסים את כל הארץ לא רק דבר חיובי במובן החגיגי אלא יותר מזה. יש בזה גם הזדמנות מיוחדת לערוך תיקון שמכפר על חטאים קשים וחמורים וזאת ע"י טבילה או גלגול בשלג הקפוא. התפישה היא שהייסורים מכפרים על העוונות. לכן המקובל הירושלמי הרב סלמן מוצפי נהג לומר ש"ימי שלג הם ימי חג למקובלים".

ברחבי הרשת מופיעים תמונות וסרטונים שונים של כאלו שהחליטו לטבול בשלג או להעביר אותו על הידיים, הפנים והמצח כחלק מתיקון מיוחד. בתיעוד מיוחד נראה גם אדם שמתגלגל כשהוא עירום לגמרי. יש גם שאלות לרבנים איך לעשות את הגלגולים, מה לומר, והאם זה נהוג בימינו. 

אלא שאחד מגדולי המקובלים הרב יצחק בצרי מישיבת המקובלים "השלום" הזהיר את האנשים לא לעשות זאת. הוא סיפר בעבר ש"יש מנהג להתגלגל בשלג תשעה גלגולים אבל אין שום היתר לעשות את זה, אלא רק לאדם שהוא בקדושה, בצדיקות ובפרישות עצומה. להיכנס עירום לשלג ולהתגלגל תשע פעמים הלוך ושוב זו סכנת נפשות. הכניסה לשלג בגוף ערום גורמת לכוויות מסוכנות מאוד ואנשים שיעשו את זה עלולים לאבד את הנשימה. "לאדם אסור לעשות מעשה שמעל להשגתו. לכן אני ממליץ לאנשים שיודעים שהם חוטאים או סתם כאלה שהם לא מספיק צדיקים לקחת שלג בכפות הידיים ולהעביר אותו תשע פעמים על הזרועות ושלוש פעמים על המצח. העברת השלג על המצח נחשבת לסגולה לשיפור הזיכרון.

"רק צדיק שהגוף שלו זך מאוד הוא לא מרגיש את הפגיעה. הגוף שלו רוחני מאוד ולכן הוא לא נפגע ולא קורה כלום. אני רואה צדיקים שעושים את זה ולא נפגעים, והם בריאים וחזקים כמו אריות. אבא שלי נוהג לקחת שלג מירושלים בדליים לטובת אנשים שבאים לעשות תיקונים."

בשאלה נוספת שהופנתה למקובל הרב בניהו שמואלי הוא ענה ש"אכן גלגול של שלג הוא מהתיקונים להוצאת זרע לבטלה ויכול להועיל גם לנשים. זאת כפרה על ארבע עבירות: שימוש בקבלה מעשית, יחסי מין עם גויה, יחסי מין עם נידה ומשכב זכר. כמו שיש גיהינום של אש שורפת יש גיהינום של שלג מקפיא. התפקיד שלו זה לתקן עבירות שמצריכות לקרר את גופו של האדם ולכן אלו שמתגלגלים בשלג ניצלים מגיהינום השלג.

"אלא בזמנינו שהדורות חלושים אין לעשות סיגופים קשים אלו ויש לעשות תיקונים אחרים כמו לימוד תורה לגברים, צדקה לתלמידי חכמים ולהרבות בתפילה לבורא עולם שיכפר על כל העוונות שחטאנו ואשמנו לפניו".

גם הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת, פרסם בעבר סרטון בעמוד הפייסבוק שלו תוך כדי שיורדים עליו פתיתי שלג. הוא הסביר שכדאי לקחת כדור שלג, למרוח על המצח ולהגיד "סר עוונכם וחטאתכם תכופר".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך