הרב פינטו במתקפה נגד תעשיית מערכת הכשרות
אילוסטרציה (צילום: Kobby Dagan/shutterstock)

חדשות

הרב פינטו במתקפה נגד תעשיית מערכת הכשרות

הרב יאשיהו פינטו, ראש אבות בתי הדין במרוקו, תקף את תופעת הכשרויות המסחריות הפוגעות לדבריו בהלכה וביישום דיני הכשרות.

   
הרב פינטו במתקפה נגד תעשיית מערכת הכשרות
אילוסטרציה (צילום: Kobby Dagan/shutterstock)
אא

הרב פינטו סיפר מעשה שאירע עם זקנו הבאבא מאיר זצ"ל בהקשר הזה. "אחד הרבנים ביקר את מור זקני זצוק״ל, והתלונן שקשה לו בעבודת השם ומרגיש 'הסתר פנים'. מור זקני שאל אותו על הקהילה שהוא משמש בה רב: 'איך הכשרות, איך הקידושין, איך הגירושין?'. הרב ענה שהוא שואל על עצמו ולא על הקהילה שלו, ענה לו בבא מאיר זצוק״ל, תעבוד על יסודות הדת, הקהילה שלך, שהכשרות תהיה על דרך השם ולא מסחר. ברגע שכשרות נהיית מסחר, זה חורבן קשה ביותר".

"וכך נהרסות קהילות שלמות", הוסיף הרב פינטו, "כי מה שאכלו היה פגום וקלקל את הדעת ואת המחשבה. ועל עוון שוחטים ואחראים על הכשרות שלא נוהגים על פי דרך השם, מובא מרבותינו שחוזרים בגלגול של עלה של עץ, שהם כעלה נידף ברוח", הזהיר ראש אבות בתי הדין במרוקו.

הרב פינטו הוסיף כי "כמה סיפורים מפחידים יש על גלגולים קשים ומרים, של אנשים שזלזלו בכשרות ועשו את הכשרות עסק ומחיה, ומפרנסים את ילדיהם מעסקים על התורה ועל העבודה. וכן קידושין שהמקדש לא בקי וכותב כתובה פסולה, כמה נזקים וחורבנות יש, כמה בתים מתחילים את חייהם על הצד הקשה ולא זוכים לפרנסה ולא זוכים לילדים מפגם בכתובה".

באגרת אחרת, ששיגר הרב פינטו בימים האחרונים לתלמידיו, הוא התייחס לפעילות הרוחנית של 'שובה ישראל' במרוקו ומחוצה לה.

"והנה אחד הדברים שחפץ ליבנו לקחת את הדברים פה במרוקו, משום שבה זיכה הקב״ה את ״שובה ישראל״ והרבה לה תורה ומצות. ואחד הדברים שהיה חסר בכל הצדקות ובכל העשייה, זה עניין הכשרות להעמידה על תילה, עם יראת שמים ועבודת השם. וב״ה במסירות נפש עצומה הכל דבור על אופניו, והיום ״שובה ישראל״ כל צדקה, יש בה בכל, מכל, כל. תורה, חסד, חינוך, כשרות, עניים, אלמנות ויתומים, זיכוי הרבים ועוד כהנה וכהנה".

הרב פינטו הוסיף כי "כל יהודי שמשתדל עבור הישיבה על דעת המקום ברוך הוא, מקים ״ועשו לי משכן ושכנתי בתוכם״ והכל בשותפות לכל מקצועות התורה, והכל שריר ובריר וקיים, וזוכה לעולם הזה והקרן קיימת לעולם הבא".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך