תמונה אחת שווה אלף לייקים: אברך שוטר וחייל. מה הסיפור מאחורי התמונה?
(צילום: Alex Ragen/shutterstock) | אחדות בעמ"י

חדשות

תמונה אחת שווה אלף לייקים: אברך שוטר וחייל. מה הסיפור מאחורי התמונה?

שלושה אחים חרדים – אברך, שוטר וחייל. בני משפחת חייט העלו תמונה משותפת שהצליחה לרגש את הרשת ולשבור את הסטיגמות: "הדרך שלנו זו לא אלימות, לא שנאת חינם, אלא הידברות".

   
תמונה אחת שווה אלף לייקים: אברך שוטר וחייל. מה הסיפור מאחורי התמונה?
(צילום: Alex Ragen/shutterstock) | אחדות בעמ"י
אא

צילום: עפר גדנקן

האחים למשפחת חייט מרחובות, שלושתם חרדים – האחד חייל, השני אברך והשלישי מתנדב במשטרה, צולמו על ידי עפר גדנקן והיכו גלים. בראיון לחדשות 12, אמר מיקי חייט (האברך): "לפני שאתם מקטלגים - זה מתפרע וזה מביא מחלות – תאהבו. בואו נסתכל על מישהו כבן אדם, שנייה לפני ששופטים".

הצלם עפר גדנקן הכיר את מיקי לפני כשלוש שנים במסגרת עבודתו, והשניים צילמו לא מעט תמונות מוצלחות ביחד. באפריל האחרון, מיקי ביקש מעפר שיצרו יחד תמונה ויראלית ליום העצמאות. זו בדיוק הייתה תקופת הסגר הראשון, והשניים נפגשו על הגשר שבין גבעת שמואל, מקום מגוריו של עפר, לבני ברק: "זה היה בתקופה שהצבא השתלט על בני ברק וחיילים חילקו מזון", סיפר עפר, "כולם התרגשו מהקשר המחודש בין חרדים לחיילים. בכלל לא דיברנו אז על משטרה וחרדים אלא על חיילים וחרדים".

"גם אז היה רעש סביב החרדים" מוסיף מיקי, "אמנם ברמה פחותה, אבל סביב זה יצרנו את התמונה. הרעיון היה להעביר מסר - אנחנו מאוחדים כמשפחה וכעם, וזה לא משנה אם אתה שוטר או חייל. אני לא חייב להסכים איתך כדי לאהוב אותך".

במהלך השיחה ביניהם, עפר שמע ממיקי שיש לו אח חייל והוא חשב שזה רעיון נהדר לתמונה. הוא אמר לו בצחוק: "תשמע, יש לנו חרדי, יש לנו חייל, איזה מצחיק אם יהיה גם שוטר". מיקי ענה לעפר שאחיו מתנדב במשטרה, ועפר קפץ על הרעיון לתמונה משותפת.

שלושת האחים נפגשו על הגשר בעת זריחה וצילמו את התמונה המפורסמת מכמה זוויות. דווקא התמונה בה הם עומדים יחד מול המצלמה זכתה לפרסום באפריל האחרון, אבל לא הצליחה לעורר התרגשות כמו זו בה הם נראים מצולמים עם הגב למצלמה. אותה הם פרסמו דווקא כמה חודשים לאחר מכן, כשמחלוקת בין החרדים לשוטרים הייתה גדולה מאי פעם. לאחרונה, עפר ומיקי החליטו לפרסם את התמונה שנזנחה בצד לרשתות החברתיות, עם הכיתוב: "בפרשת בוא יש משהו מעניין - פרעה מתעלל בבני ישראל פעם אחר פעם ועדיין משה ניגש ומדבר איתו יפה - לא צועק, לא מרים את הקול ובטח שלא מכה את פרעה. משה יכול היה להפוך מטה לנחש, להביא ערוב וברד ושחין ועשר מכות. היה לו קשה לתת לפרעה איזה זבנג וגמרנו? אנחנו לומדים מכאן שיעור חשוב מאד בהתנהגות וכל כך עצוב שיום החיבוקים נגמר באקורד כל כך צורם. זו לא דרכה של תורה! ודווקא עכשיו היה חשוב לי לשתף את התמונה עם שני האחים שלי, האחד חייל והשני שוטר, לחבק אותם ולהגיד: אחים שלי אני אוהב אתכם. אני לא יודע מי התחיל, ולמען האמת גם לא משנה לי, כי כשמגיעים למצב הזה כולנו אשמים, די לשנאה, די לפילוג. בואו נאהב כי אחים אנחנו".

כשנשאל מיקי אם חשש מהתגובות לפרסום התמונה, הוא ענה: "אני לא מפחד מכלום. אני מגיע עם האמת שלי ואני אגיד אותה בכל מקום. גם אם אנשים לא יאהבו אותה. אנשים קראו לי 'משתמט, אוכל חינם' וגם - 'הנה האחים היותר טובים, אתה החרדי הפחות מוצלח'. זה גרם לי לרחם עליהם, הם מדברים מתוך בורות, הם לא מבינים. עניתי להם - לא לכולם, אבל לרוב".

אחדות

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך