תרומות
הפחד של הגראי"ל שטיינמן זצ"ל ממראות אסורים: "העדיף מונית על טרמפ"
(צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock) הגראי"ל שטיינמן (צילום: באדיבות המצלם)

יהדות

הפחד של הגראי"ל שטיינמן זצ"ל ממראות אסורים: "העדיף מונית על טרמפ"

סיפר משגיח ישיבת פוניבז' על מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן זצ"ל כי לפני לא מעט שנים, למרות תלאות הדרך וויתר על נסיעה פרטית ולקח מונית מחשש לראיית מראות אסורים.

   
הפחד של הגראי"ל שטיינמן זצ"ל ממראות אסורים: "העדיף מונית על טרמפ"
(צילום: Roman Yanushevsky/shutterstock) הגראי"ל שטיינמן (צילום: באדיבות המצלם)
אא

סיפר הגאון הצדיק רבי יהודה גוטרמן זצ"ל משגיח ישיבת פוניבז' לצעירים, אודות מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן, לו היה עד לפני כיובל שנים:

באחד הימים נישא בירושלים יהודי גלמוד, אחד מפליטי חרב, שהייתה לו היכרות כלשהי עם הרב שטיינמן. הרב רצה מאד להשתתף בשמחתו של אותו יהודי כדי לשמח אותו, וניגש אל רבי יהודה גוטרמן – שגם לו הייתה הכרות עם בעל השמחה, וסיכמו לנסוע בצוותא לחתונה בירושלים.

באותן שנים כדי לנסוע באוטובוס לירושלים, נדרש לנסוע לתחנה מרכזית בתל אביב, שם פעל האוטובוס היחיד מהמרכז לירושלים. כדי שלא להיכשל במראות אסורים ברחובה של עיר, העדיף הרב שטיינמן לנסוע במונית. הנסיעה במונית לא הייתה הרבה יותר נוחה מהאוטובוס, ואף יקרה הרבה יותר, אך כאמור הרב שטיינמן העדיף לא להיכנס לתל-אביב אם איכא דרכא אחרינא.

מספר רבי יהודה כך: "עמדנו ברחוב 'חזון איש' והמתנו למונית, זו בוששה להגיע. לפתע עבר יהודי אחד ממוקירי תורה במכוניתו, הוא קלט בעיניו את המתנתנו, עצר ובקש לדעת מדוע אנו ממתינים, כששמע את הסיבה מהר להציע כי הוא יסיע אותנו לירושלים…

"הרב שטיינמן סרב בכל תקף, לא הועילו כל הפצרותיו של אותו יהודי, כשהוא מבהיר שאין זו טרחה עבורו ואף הדבר משמש לו לעונג רב, אך הרב נשאר בסירובו. מאוחר יותר הוא נימק את סירובו בכך, כי ראשית אינו מעוניין להטריח מישהו בגינו, ושנית, היות ועבור טירחה כזאת הוא יידרש להכיר טובה גדולה מאד, ואינו יודע אם תהיה לו הזדמנות נכונה לעשות זאת, הוא פוחד להישאר חייב, ולכן אינו מסכים בשום פנים ואופן לקבל את טובתו".

רבי יהודה גוטרמן הוסיף הסבר משלו למאורע, הסבר שמאד מתחבר עם הדברים שהזכרנו קודם. הכרת הטוב הינה מדה שנגזרת ממידות טובות ואנושיות של האדם, ככל שהאדם פחות מרגיש את עצמו, לא מחזיק טיבותא לנפשיה, כך תחושות הכרת הטוב והמחויבות שהוא חש כלפי כל מי שמיטיב עמו, גדולות בהרבה יותר.

עוד כתבות שיעניינו אותך