תרומות
`
סייעה לרצח של אלפים בשואה: מזכירה תעמוד לדין
(צילום: graphicfootage/shutterstock/MR.SOMKIAT BOONSING)

חדשות

סייעה לרצח של אלפים בשואה: מזכירה תעמוד לדין

אישה שעבדה כמזכירה של מפקד מחנה שטוטהוף מואשמת ב"רצח השיטתי של אסירים יהודים". היא תועמד לדין בביהמ"ש לנוער, כי הייתה קטינה בעת המעשים.

   
סייעה לרצח של אלפים בשואה: מזכירה תעמוד לדין
(צילום: graphicfootage/shutterstock/MR.SOMKIAT BOONSING)
אא

בצעד חריג, הואשמה ביום שישי האחרון מזכירה לשעבר במחנה הריכוז הגרמני שטוטהוף בשותפות לרציחתם של 10,000 בני אדם. התובעים לא מסרו את שמה של האישה, מכיוון שהייתה קטינה בעת ביצוע הפעולות, אך ציינו שהיא מואשמת בסיוע לאחראים על המחנה "ברצח השיטתי של אסירים יהודיים, פרטיזנים פולניים ושבויי מלחמה רוסיים בצורה שיטתית וזאת במסגרת תפקידה כמזכירת מפקד המחנה וכסטנוגרפית שלו". 

מדובר במקרה נדיר יחסית, במסגרתו אשת צוות שלא עסקה ברצח עצמו מואשמת בבית המשפט הגרמני. האישה, שהייתה אז קטינה ושירתה במחנה בין השנים 1943 ל-1945 תעמוד לדין בבית המשפט הגרמני לנוער מכיוון שאת הפשעים ביצעה בגיל צעיר. 

מחנה הריכוז שטוטהוף, שממוקם 37 ק"מ מזרחית לעיר גדנסק (בעבר נקראה דנציג) בפולין, הוקם ב-1939 ופעל עד 1945, כמחנה האחרון שאותו שחררו כוחות הצבא האדום. במהלך השואה שהו בו כ-110 אלף בני אדם שמתוכם נספו יותר מ-85 אלף. ב-1943, השנה שבה האישה החלה לעבוד במקום, נבנו במחנה תא גזים ומשרפות והוא הופעל כחלק מתוכנית הפתרון הסופי. יחד עם זאת, אחוזים גדולים מבין האסירים לא היו יהודים.

התביעה הגרמנית חשפה כי היא חוקרת 13 מקרים נוספים של אנשים שהיו פעילים במחנות הריכוז בוכנוואלד, זקסנהאוזן, מאוטהאוזן ושטוטהוף. בהקשר לכך בקיץ שעבר הורשע שומר לשעבר בשם ברונו ד. (93) באלפי סעיפי עזרה לרצח במהלך עבודתו בשטוטהוף. האיש נידון גם כן בפני בית משפט לנוער כיון שהיה אז בן 17 ונידון לשנתיים מאסר על תנאי. 
עזרה לרצח של אלפים בשואה במחנה הריכוז הגרמני שטוטהוף (צילום:מאת Martin Poljak, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12458045)
 

עוד כתבות שיעניינו אותך