חרדים הקימו את "כולל בלפור": יוצאים להפגין לימוד תורה
אילוסטרציה (צילום: Alex Eidelman/shutterstock)

חדשות

חרדים הקימו את "כולל בלפור": יוצאים להפגין לימוד תורה

עשרות "אברכים" התמקמו ליד מעון ראש הממשלה עם "ציוד הפגנה" בדמות ספרי גמרא, במה שעשוי להפוך למחאת בלפור החרדית: לימוד בחברותות והופעות חסידיות באישור המשטרה. "אולי האנטי נגד המגזר ייפסק, כי הרי נגד ההפגנות לא ידברו".

   
חרדים הקימו את "כולל בלפור": יוצאים להפגין לימוד תורה
אילוסטרציה (צילום: Alex Eidelman/shutterstock)
אא

יוזמה שבראשה איש התקשורת החרדי, מנחם טוקר, מתכוונת למלא את אזור בלפור במפגינים חרדים. במהלך ההפגנה הם ילמדו תורה, יקיימו חברותות, יחגגו לצלילי כוכבי זמר חסידי או, כדבריו, "יתקהלו לפי החוק".

"הכול באישור המשטרה ולפי הנחיות משרד הבריאות. ראיתי שיש אנטי אדיר נגד החרדים, תוך הכללה גורפת בזמן שרובנו לא שם. וגם ראינו שבהפגנות בבלפור מותר להופיע, לשיר, להתקהל והתקשורת מחבקת אותם. אז חשבנו שאם אסור להופיע, אסור ללמוד תורה - בטח שלא במבנים, אבל גם לא להתקהל בחוץ - נכריז על הפגנה". 

בשעה זו נמצאים כבר כמה עשרות חרדים בכיכר פריז ב"כולל בלפור", כשהם לומדים כרגע, וטוקר מכנה את זה "היום הניסיוני, כדי לראות איך זה עובד גם ברמה של המשטרה, וגם ברמת הבחורים. במקום התקיימה גם הופעה של הזמר דדי גראוכר".

"קיבלנו אישור משטרתי לעשות את זה בצורה של הפגנה. ברגע שאתה קורא לזה הפגנה ובאמת מפגין, אז הרבה יותר קל לקבל אישורים, וכך אולי בעזרת ה' האנטי נגד המגזר הדתי והחרדי ייפסק כי הרי נגד הפגנות לא ידברו, אפילו אם הן מלוות בלימוד תורה או במוזיקה חסידית".

טוקר מסביר כי "כולל בלפור" הוא שילוב של כולל ושל אירועים מוזיקליים שמתקיימים בבלפור "תחת הכיסוי של הפגנות, כמובן. זה לא באמת כולל של לימוד תורה, אלא יותר מחאה נגד הקולות הנשמעים כלפי החברה החרדית".

"אני ממש לא טיפוס מחאתי. בזמנים שאינם קורונה הזמרים האלה מתפרנסים מחתונות ומהופעות, כמו הזמרים הכלליים, והם רואים שבמוצ"ש יש בבלפור מוזיקה – דרבוקות, גיטריסטים ואמנים - והם אומרים רגע, למה אנחנו יושבים בבית ולא מתפרנסים? 

"אני שנה בבית, משדר מהבית. הילדים שלי בבית ורוב הציבור הדתי והחרדי כמוני. מה שמראים במדיה זה את המיעוט שבמיעוט. אבל הציבור החילוני רואה את זה ואומר שכל החרדים ככה. אז אולי בצורת הפגנה זמרים יוכלו להתפרנס, נעשה הופעות בחוץ, נלמד תורה, יש פה מלגות של אנשים שתרמו כסף לאנשים שילמדו תורה. הפגנה תוך שמירה על הכללים, שלא יהיה חס וחלילה אסון".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך