X
מתרחש כרגע שידור חי האם תרצה להצטרף?לשידורסגירה
בין התורה למדע: סיפורו המרתק של ר’ שלומי כדורי
אילוסטרציה (צילום: Stockbusters/shutterstock)

יהדות

בין התורה למדע: סיפורו המרתק של ר’ שלומי כדורי

עבודות מחקר שלו הוצגו בכינוסים בין-לאומיים ופורסמו בכתבי-עת מכובדים, אבל אם תשאלו את ר' שלומי כדורי (37) על התגלית שבה הוא גאה במיוחד, יפנה אתכם לספרו החדש 'רואים שקוף', שבו הוא מחבר את תגליות המדע עם פרשת השבוע.

   
בין התורה למדע: סיפורו המרתק של ר’ שלומי כדורי
אילוסטרציה (צילום: Stockbusters/shutterstock)
אא

הוא לומד לתואר שלישי ולדוקטורט (בפיזיקה רפואית) בפקולטה להנדסה גרעינית בבאר-שבע, ומשמש יועץ בתחום הדימות והרדיותרפיה בשירותי בריאות כללית.

שלומי נולד ברמת-גן להורים מסורתיים, ומילדותו נמשך לעולם המדע. "סקרנו אותי פרטים רבים בטבע", הוא מספר. "נפעמתי מהשילוב שיוצר את היקום המופלא שלנו".

המהפך בחייו התרחש בעיצומם של לימודים אינטנסיביים לתואר ראשון בהנדסת אלקטרוניקה ופיזיקה באוניברסיטת תל-אביב. "תפיסות המדע שלמדתי", מטעים כדורי, "רואות את העולם כאוסף אקראי של חומר וחוקי טבע. התקשיתי לקבל את הגישה הזאת, כי בהרגשתי הפנימית ידעתי שהחיים הם הרבה מעבר לזה".

הלבטים של הסטודנט הצעיר עוררו בו מחשבות. הוא נזכר שכמה שנים קודם לכן, כשדיווש על אופניו בעיר, ביקש ממנו חסיד חב"ד להשלים מניין לתפילה. עכשיו שב אל בית הכנסת ההוא והוזמן לשיעורי חסידות. "שיעורי התניא הפעימו אותי", הוא אומר. "המתנתי להם בכל יום. הרגשתי שהם עושים בי ניקוי יסודי, מזקקים אותי ומבעירים את נשמתי".

כבר אז החל לרקום במוחו קווי חיבור בין האמונה למדע. "כשצללתי לתורת החסידות ולמשנת הרבי מליובאוויטש", הוא מסביר, "גיליתי שעולם המדע לא מאבד את הרלוונטיות שלו, אלא שב אל שורשו ועולה אל מקומו האמיתי. העולם החומרי הוא בעצם בבואה של הכוח האלוקי. כל ממצא מחקרי שנקרה בדרכי אתגר אותי, וגרם לי לחפש בתוכו את הקשר עם הבורא".

ההכרה הזאת הובילה לשמירת מצוות, שבת, כשרות וכן הלאה. השינוי הזה בעודו בין כותלי האוניברסיטה לא היה קל, בפרט שהדרישות האקדמיות היו גבוהות. לדבריו, חש כי יד ההשגחה מלווה אותו. "הרגשתי שמישהו שם למעלה מכוון אותי", הוא אומר. יעברו כמה שנים והוא יקים בית נאמן בישראל ויצטרף לקהילת חב"ד המסועפת בעיר נתניה, עיר מגוריו כיום.

הוא סיים תואר שני בהנדסה גרעינית בהצטיינות דיקן. "אחרי כל התהליך שעברתי קיבלתי אישור מהרב שלי להמשיך בלימודים ולרתום אותם לקירוב יהודים. אני נפגש עם פרופסורים ואנשי מדע בכירים, שלעולם לא יפשילו שרוול בדוכן תפילין. לפניי הם נפתחים". במקביל סיים לימודי 'סמיכה' לרבנות.

בספרו 'רואים שקוף' הוא מחבר בין התגליות המדעיות לעבודת השם, על-פי פרשיות השבוע. "המדע הוא כלי רב עוצמה. השינוי שהביא לחיינו בלתי-נתפס. ועם זה, המדע אינו תחליף לאמונה או לתורה. בתורה, ובעיקר בתורת החסידות, הכול בהיר ומזוקק יותר", הוא מסכם.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך