האיום החדש על צה”ל: אפשרו הכנסת חמץ לבסיסים – או שנפנה לבג”ץ
(צילום: eanstudio/shutterstock)

חדשות

האיום החדש על צה”ל: אפשרו הכנסת חמץ לבסיסים – או שנפנה לבג”ץ

'הפורום החילוני' ו'חדו"ש' פנו לרמטכ"ל בדרישה: תקן את פקודות הצבא ובטל האיסור על הכנסת חמץ למחנות צה"ל בימי הפסח. "הבטחת אספקת אוכל כשר לפסח אינה מצדיקה איסור החזקת חמץ". יו"ר הפורום החילוני: "משוכנעים שאם הצבא לא ייענה, בג"צ יגיד את דברו גם לגבי הצבא".

   
האיום החדש על צה”ל: אפשרו הכנסת חמץ לבסיסים – או שנפנה לבג”ץ
(צילום: eanstudio/shutterstock)
אא

אחרי ההחלטה של נשיאת בית המשפט העליון לדחות את בקשת הרבנות הראשית לדיון נוסף בסוגיית הכנסת חמץ בפסח לבתי החולים: עמותת חדו”ש ו’הפורום החילוני’ – שתי עמותות אנטי-חרדיות, פנו במכתב לרמטכ”ל אביב כוכבי, לפרקליט הצבאי הראשי וליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה לתקן את פקודות הצבא באופן שיבוטל האיסור על הכנסת חמץ למחנות צה”ל בימי חג הפסח.

במכתב נאמר: “ברור בעליל כי מניעת הכנסת דברי אוכל למחנות צה”ל ואכילתם, בין אם הם כשרים לפסח או בכלל ובין אם לאו – היא פגיעה בחופש הבחירה, חופש הפעולה והחופש מדת, של מי שאינם יהודים שומרי מצוות, בין אם הם יהודים ובין אם הם חיילים או אזרחים עובדי צבא שאינם יהודים.

“עוד ברור כי מדיניות זו מהווה כפיה דתית, החורגת מן העיקרון הקבוע בפקודת מאכל כשר לחיילים, המצומצם להבטחת מזון כשר לחיילים היהודים”.

הפנייה מדגישה כי היענות לדרישה “לא כרוכה בפגיעה בכשרות המטבח הצבאי או כליו, אלא בזכותם של חיילים לצרוך מזון כרצונם בתחומם הפיזי האישי, תוך שימוש בכליהם ובשטח האכסון שהועמד לרשותם לשאר חפציהם, בלא שתיפגענה זכויותיו של איש עקב שימוש זה”.

ה’פורום החילוני’ טוען כי קיבל תלונות מהן עולה, כי “הפגיעה בחיילים עקב איסור הכנסת חמץ לבסיסי צה”ל מתבטאת בדרכים שונות, בהן מסדרי בידוק בתיקים האישים, בחדרי המגורים, בארוניות ובמקררים פרטיים, שבסופם האוכל שנמצא ברשות החיילים נזרק לפח או מוחרם”.

לפי ‘הפורום’, “חיילים מתלוננים גם על החרמת ציוד חימום ובישול פרטי וצבאי לקראת החג, היעדר אוכל מזין בכמות מספקת במהלך כל ימי החג ומניעת מסירת החבילות מהבית החל מעשרה ימים לפני החג מחשש להימצאות חמץ.

“עוד תלונות הגיעו בשל תהליך ההכשרה שמתחיל בבסיסים רבים כשבועיים לפני המועד הנקוב בפקודות מטכ”ל”.

ד”ר רם פרומן, יו”ר הפורום החילוני: “בג”צ אמר את דברו לגבי בתי החולים ואנחנו משוכנעים שאם הצבא לא ייענה לדרישותינו, בג”צ יגיד את דברו גם לגבי הצבא”.

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך