קח פרי ותהיה לי בריא: מעלת הפירות מבחינת הבריאות
(צילום: Monkey Business Images/shutterstock)

בריאות

קח פרי ותהיה לי בריא: מעלת הפירות מבחינת הבריאות

מתי כדאי לאכול פירות, אלו פירות מומלצים ומה בכלל אתם מרוויחים מאכילת פירות? כל מה שחשוב לדעת. פירות הם הממתק של הטבע, ולפני שתעשיית המזון המציאה את הממתקים, הם היו הדבר הכי מתוק שקיים בעולם. אז קדימה, תאכלו פירות! הנה מה שאתם צריכה לדעת עליהם.

   
קח פרי ותהיה לי בריא: מעלת הפירות מבחינת הבריאות
(צילום: Monkey Business Images/shutterstock)
אא

הזמנים הכי טובים לארוחת פירות הם ארוחת עשר וארוחת אחר הצהריים. כן, בדיוק בזמנים שאתם רגילים לנשנש חטיף פריך... כשאתם אוכלים פירות, כדאי שתאכלו גם חופן של אגוזים או שקדים. כך תקבלו ארוחה שמכילה את שלושת אבות המזון. תחשבו על זה.

הפירות עשירים בכמות אדירה ומכובדת של סיבים תזונתיים. הסיבים התזונתיים חשובים ביותר לצורך חילוף חומרים תקין בגוף שלנו, וגם, הסיבים התזונתיים יוצרים תחושת שובע לאורך זמן, ושובע, זה בהחלט משהו שהייתם רוצים להרגיש במהלך היום. 

רוצים לקבל פיצוץ של ויטמינים ומינרלים? תאכלו גם פירות. הפירות עשירים בחומצה פולית, בוויטמין C, בוויטמין K, באשלגן במגנזיום ובעוד ועוד. לא חבל שתוותרו על כל הטוב הזה? 

הפירות עשירים בשני החד סוכרים האלה. לצערי, העובדה הזאת לבדה מפחידה ומלחיצה הרבה אנשים, כי, אם יש בזה סוכר אז זה משמין. אז זהו, שלא! פרוקטוז וגלוקוז הם סוכרים טבעיים שלא עוברים תהליכים תעשייתיים כמו הסוכר הלבן והסוכר החום. הם טבעיים וממש מזינים. ואם כבר, אז תצמצמו את אכילת הסוכר מגזרת הממתקים! 

עבר עליכם עוד יום בלי שאכלתם שלוש מנות פרי? מתברר שפספסתם, ובגדול! מנת פרי שווה למשל לגודל של תפוז, או של תפוח, או לשני קיווי, או לשני תמרים, או לכוס דובדבנים, או לכוס תותים. בתיאבון!

טיילתם ברחוב, וממש התחשק לכם לשתות משהו. הבחירה הכי טובה (אחרי מים) היא מיצי פירות. רק חשוב שתדעו שני דברים: אחד, כאן תקבלו את הפרי ללא סיבים תזונתיים (עיינו שוב בסעיף סיבים תזונתיים). והשני, כוס מיץ מכילה כמות עצומה של פירות. הרבה יותר משלושה.

בפיגמנטים שמעניקים לפירות את צבעם, יש חומרים בשם "פיטוכימיקלים", שמחזקים את מערכת החיסון שלנו ועושים עוד הרבה דברים נפלאים. לכן כדאי שתכירו את הליקופן, שצובע את הפירות באדום, את הקרוטנואידים, שצובעים בכתום ובצהוב, את הכלורופיל, הלוטאין והסולפוראפאן, שצובעים בירוק, את האליצין, שצובע בלבן ואת האנתוציאנינים, שצובעים בסגול. לכל צבע יש תכונות נפלאות אחרות. על כן, שילוב של כל הצבעים הוא שילוב מנצח.

אכלתם פירות מיובשים? כדאי שתדעו שהפירות מכילים גם רכיבים מתוך הרשימה הבאה: E 220 (דו תחמוצת הגפרית), E 905 (פרפין), E 202 (מלח אשלגן), E 223 (חומר מחטא), E 102 (טרטזין) ו-E 509 (חומר משמר). חבל! לכן כדאי שתאכלו תמרים, כי הם מתקמטים באופן טבעי על העץ, או שתאכלו פירות מיובשים שעברו ייבוש טבעי. ובכל מקרה, תקראו את מה שכתוב על האריזה.  

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך