76 שנים אחרי: בונקר סודי ובו תפילין נחשפו
(צילום: Ja Crispy/shutterstock)

חדשות

76 שנים אחרי: בונקר סודי ובו תפילין נחשפו

עשרות זוגות תפילין שאותרו במהלך הריסת מבנים בגטו ורשה - הועברו לישראל בחשאי. הרב שדאג להבאתם ארצה: "ממצא נדיר מאוד".

   
76 שנים אחרי: בונקר סודי ובו תפילין נחשפו
(צילום: Ja Crispy/shutterstock)
אא

עשרות שנים לאחר השואה ממשיכים להתגלות פריטים ומסמכים שמעידים על חייהם של היהודים בגטאות ובמחנות ההשמדה. כך, 76 שנים לאחר השואה, התגלה לאחרונה בונקר בתוך הריסות גטו ורשה שבו תפילין בנות מאה שנה, שהוחבאו מהנאצים וככל הנראה נשארו במקום לאחר שהיהודים גורשו מהמקום.

בשנים האחרונות החליטו הרשויות בפולין לבצע חידוש עירוני ולהרוס מבנים בתוך גטו ורשה כדי להפוך אותם למבני מגורים. לאחרונה, במהלך עבודות ההריסה, התגלתה במקרה כניסה לבונקר שנחפר על ידי מורדי גטו ורשה. אחד מעובדי הבניין הפולנים נכנס לתוך הבונקר כדי לפנותו, ואז גילה בפינת החדר עשרה זוגות תפילין מוחבאים מאחורי חפצים וספרים רבים.
התפילין שנתגלו במסתור // צילום: מכון שם עולם
זוגות התפילין שימשו את היהודים בגטו ורשה והוחבאו על ידיהם לאורך כל תקופת המלחמה. התפילין שנמצאו יוצרו לפני כ־100 שנה ונשמרו היטב לאורך כל הזמן הזה, בזכות היהודים שהחביאו ושמרו עליהן בחירוף נפש, אף שידעו שהדבר מסכן את חייהם.

שליחי מכון שם עולם שפזורים ברחבי אירופה שמעו על הגילוי המרעיש ממקומיים שאיתם שמרו על קשר והפעילו לצורך איסוף ידיעות מסוג זה. הם פנו לפועלי הבניין באופן חשאי וביקשו מהם להעביר את זוגות התפילין שמצאו. לאחר משא ומתן ממושך והתחייבות לשמירה על סודיות בגין שיתוף פעולה מצידם מול הרשויות בפולין, הועברו התפילין לידיהם של השליחים. מבצע העברת זוגות התפילין נעשה בחשאי ומתחת לאפן של הרשויות, ולאחרונה הגיעו לישראל והועברו לחיטוי ולשימור במכון.

הרב קריגר יושב ראש מכון שם עולם: "הגילוי של עשרה זוגות תפילין מרוכזים במקום אחד מעיד על אורח חיים יהודי שעליו הקפידו בגטו. על אף הזוועות והמציאות האכזרית שבה חיו, הם המשיכו לשמור על המנהגים והמסורת שעליה גדלו. כמות התפילין מצביעה על מניינים מחתרתיים שהצליחו לקיים בתוך הבונקר, מתחת לאדמה ומתחת לאפם של הנאצים. התפילין הוחבאו לצד כלי הנשק והציוד ששימש את מורדי גטו ורשה, מה שמעיד על החשיבות שהיתה להן בעיני היהודים".

עוד כתבות שיעניינו אותך

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך